Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki
12 czerwca rozpoczyna się nowa era Polskiej Wódki. Tego dnia otwiera swoje podwoje dla pierwszych gości jedyne w kraju nad Wisłą i na świecie Muzeum Polskiej Wódki, poświęcone w całości naszemu narodowemu trunkowi. Znajduje się na terenie rewitalizowanego Centrum Praskiego Koneser.
Idąc od ulicy Targowej wzdłuż rozciągającej się ulicy Ząbkowskiej i przecinając po drodze ulicę Markowską, wzrok przyciąga znajdujący się po lewej stronie charakterystyczny kompleks neogotyckich XIX-wiecznych budynków fabrycznych z czerwonej cegły. Starsze pokolenie doskonale kojarzy to miejsce. To właśnie tu mieściła się powstała pod koniec XIX wieku Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”. Symbol dawnej Pragi-Północ i zarazem wzruszający relikt minionej epoki. Legendarna fabryka, w której opracowane zostały receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś Polskich Wódek, w której rozsmakowano się także zagranicą.
Teraz w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji swoje podwoje otworzy Muzeum Polskiej Wódki.
– Panie i Panowie! Mamy je! Mamy Muzeum Polskiej Wódki! Pierwsze na warszawskiej Pradze, pierwsze w Warszawie, pierwsze w Polsce i pierwsze na planecie ziemia. Jest to swoisty hołd złożony pokoleniom gorzelników, producentów, restauratorów, barmanów, eskporterów, koneserów i dyplomatom, którzy jako ambasadorzy Polskiej Wódki chwalili ją na wszystkich kontynentach – wyznał z nieskrywaną radością Andrzej Szumowski, Prezes Zarządu Fundacji Polska Wódka, podczas inauguracji Muzeum. I podkreślił, że Polska Wódka jest ciągle jedynym polskim produktem globalnym.
Prace nad Muzeum Polskiej Wódki rozpoczęły się cztery lata temu. Dokładnie 16 maja 2014 roku podpisana została umowa początkująca na budowę Muzeum. Wkrótce też przedstawiono wybrany do realizacji projekt aranżacji wnętrz autorstwa renomowanej pracowni Nizio Design International i logo przyszłego Muzeum. Następnie przystąpiono do całkowitej rewitalizacji zabytkowego budynku, zaś wiosną 2017 roku rozpoczęła się aranżacja wnętrz i montaż ekspozycji.
– Muzeum Polskiej Wódki to projekt unikalny i ciekawe dla architekta wyzwanie, którego celem jest tchnięcie nowego życia w poindustrialne mury dawnej fabryki wódek. Przekraczając progi przestrzeni ekspozycyjnej, zwiedzający zanurzą się w świat historii, smaków, barw i tekstur nierozerwalnie związanych z produkcją i dziejami najpopularniejszego rodzimego trunku. Zadaniem moim i zespołu Nizio Design International było wykreowanie w zabytkowym i rewitalizowanym obiekcie takiej przestrzeni, w której specjalnie zaprojektowana scenografia oraz multimedia i interaktywne stanowiska pozwolą gościom odczuć wszystkimi zmysłami ducha tego miejsca – mówił Mirosław Nizio, właściciel pracowni Nizio Design International, który odpowiada również za projekt i realizację wystawy stałej Muzeum Polskiej Wódki.
Logo Muzeum Polskiej Wódki stworzył też nie byle kto, bo Andrzej Pągowski, artysta niebanalny pod każdym względem, najsłynniejszy polski artysta grafik, autor blisko tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek.
– Wódka jest towarzyska. Szukając skojarzenia, szukając pomysłu bawiłem się kieliszkiem. I nagle dostrzegłem, że ten kieliszek jest… towarzyski, że gdy są dwa kieliszki to nagle robi sie fajna litera W. Do tego dochodzi jeszcze kultura picia. W momencie, kiedy już mam dosyć to odwracam kieliszek do góry nogami, mówię stop, czyli nie upijam się i nie padam pod stół. Jest to chyba jedyne logo, które pomimo usilnych starań nie spływa. I mam nadzieję, że jeżeli będzie spływało to spłynie tylko dobrą polską wódką – opowiedział krótko Andrzej Pągowski o genezie powstania logo Muzeum.
W Muzeum znajduje się pięć galerii tematycznych oraz sala kinowa, która nie dość, że urzekła mnie swoim klimatem i stylizacją niczym „w starym kinie” z lat 20-tych minionej epoki, to skojarzyła się z legendarnym kinem „Moskwa” na Mokotowie. Siadamy w wygodnych odrestaurowanych fotelach, które niegdyś były ozdobą żoliborskiego Teatru Komedia. Gasną światła. Po chwili trwającą blisko godzinną wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy, a nowoczesne instalacje multimedialne doskonale komponują się z historycznymi wnętrzami.
W zabytkowym budynku znajduje się również Bar Akademii Wódki, miejsce degustacji oraz warsztatów edukacyjnych poświęconych zasadom serwowania Polskiej Wódki i łączenia jej z potrawami. Natomiast na trzecim i czwartym piętrze warto zajrzeć do eleganckiego baru „¾”, w którym będzie można delektować się wyjątkowymi koktajlami stworzonymi właśnie na bazie Polskiej Wódki.
– Polska Wódka jest nieodłącznie związana z naszą kulturą i obyczajami. Podobnie jak francuski Cognac czy Scotch Whisky została wpisana na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych i od wielu lat jest jednym z naszych ważniejszych produktów eksportowych cenionym za swój smak i jakość na całym świecie – przypomniał Prezes Zarządu Fundacji Polska Wódka. I dodał, że celem Muzeum Polskiej Wódki jest przekazywanie wiedzy na temat wielowiekowej historii, tradycji i sposobu wytwarzania Polskiej Wódki. – Podczas warsztatów edukacyjnych pokażemy m.in. jakie mogą istnieć różnice w smakach i aromatach Polskich Wódek produkowanych z kilku tradycyjnych rodzajów zbóż i ziemniaków – zdradził.
W budynku Muzeum znajduje się również czynne 24h na dobę Bistro WuWu oraz restauracja ZONI, której goście zasiądą przy stolikach ulokowanych nad ogromnymi zabytkowymi piecami dawnej fabryki wódek. Na smakoszy słodkości czekać będą desery w Pijalni Czekolady E. Wedel zlokalizowanej tuż obok lobby Muzeum.
– Cieszymy się, że otwiera się Muzeum Polskiej Wódki. Jesteśmy w miejscu, gdzie przed II wojną światową była jedna z najbardziej rozwiniętych linii technologicznych w Polsce i gdyby nie wybuch tej wojny byśmy byli teraz w czołówce. Dzięki inwestycji Konesera i otwarciu Muzeum Polskiej Wódki o Pradze będzie teraz jeszcze głośniej, będziemy mieli jeszcze jaśniejsze punkty na mapie Warszawy. I nie ulega to najmniejszej wątpliwości, że stanie się on głównym centrum turystycznym Pragi – powiedział Marek Bielecki, wice przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ.
Muzeum Polskiej Wódki docelowo będzie mieścić się pod adresem Plac Konesera 1. Wraz z otwarciem obiektu – jak podkreśla Andrzej Szumowski, Prezes Zarządu Fundacji Polska Wódka – rozpoczyna się nowa era Polskiej Wódki.
Muzeum dedykowane jest wyłącznie pełnoletnim gościom. Otwarte będzie codziennie, od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00, a w piątki i soboty od godziny 11:00 do 21:00.
Rewitalizacja całego kompleksu Centrum Praskiego Koneser, którego sercem jest Muzeum Polskiej Wódki, to wspólny projekt Grupy Liebrecht & wooD oraz BBI Development. Jego otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku, jesienią.
– Dzięki pionierskiemu projektowi rewitalizacji, Centrum Praskie Koneser odzyskuje dawną świetność. Teren dawnej fabryki wódki, tak silnie wpisany w autentyczną atmosferę Starej Pragi, będzie jednym z najbardziej oryginalnych kwartałów stolicy. Gdzie, jeśli właśnie nie w Koneserze, mogło zostać zlokalizowane Muzeum Polskiej Wódki, niezwykła atrakcja dla mieszkańców Warszawy i licznie odwiedzających stolicę turystów – powiedział Marc Lebbe, Dyrektor Zarządzający Liebrecht & wooD Group.
Od 7 czerwca będzie można dokonać rezerwacji internetowych na stronie www.muzeumpolskiejwodki.pl, zaś od 12 czerwca kupić bilet w kasie Muzeum. Bilet wstępu kosztuje 40 złotych. Dla tych, którzy wyrażą taką chęć, przewidziany jest voucher na degustację Polskich Wódek.
Anna Tomasik / Foto: Muzeum Polskiej Wódki / materiały prasowe