mobile
REKLAMA

Pszczoły ponownie zamieszkały na Żoliborzu

Do dwóch żoliborskich pasiek ponownie wprowadziły się pszczoły. W 8 ulach zlokalizowanych w parkach: Kępa Potocka i Kaskada pszczoły zbierają już pyłek kwiatowy, z którego powstanie nowy żoliborski miód. Podobnie, jak w latach ubiegłych żoliborskimi pasiekami opiekuje się Miodowa Manufaktura

oprac. NKK
Pszczoły ponownie zamieszkały na Żoliborzu

Przedwiośnie i wczesna wiosna to czas, kiedy pszczoły budzą się do życia po zimowym letargu. Wtedy też potrzebują pyłku, przede wszystkim jako pokarmu białkowego. Jednym z najcenniejszych jego źródeł są wierzby. Ich nektar jest pierwszym płynnym pokarmem, przynoszonym przez zbieraczki po zimie. W Polsce jest ich 28 gatunków oraz liczne krzyżówki. Na Żoliborzu występują głównie wierzby: biała, płacząca oraz krucha. Najwięcej znajduje się ich w parkach Kępa Potocka i Sady Żoliborskie oraz w parku Fosa i Stoki Cytadeli, a także wzdłuż ulicy Tołwińskiego.

- Na Żoliborzu zakwitły już drzewa owocowe, w szczególności śliwy, wiśnie i jabłonie, które pszczoły już zapylają oraz zbierają pożytek na miód. Nadchodzące ciepłe i słoneczne dni będą sprzyjać intensywnym lotom pszczół. W takie dni, pamiętajmy, że pszczoły – jak każdy organizm – także potrzebują wody. Jeśli chcemy im pomóc, to w naszych ogródkach czy przy łąkach kwietnych warto zrobić dla nich poidła, które dzięki warstwie kamieni, kermazytu, a nawet mchu nie będą powodowały topienia się pszczół – przypomina Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Wzorem lat ubiegłych, w miesiącach letnich na Żoliborz powróci „Żoliborskie Miodobranie”. Chętni uczestnicy zaopatrzeni w ochronne stroje już po raz kolejny będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda ul od środka, pod nadzorem, ale własnoręcznie zebrać i odwirować miód. Przewidziane są również degustacje świeżego miodu. Poza odebraniem miodu, pszczelarze będą przybliżać uczestnikom świat pszczół, zarówno tych miodnych żyjących w ulach, jak i tych żyjących samotnie, które zasiedlają hotele dla owadów stojące na terenie pasieki.

W 2023 roku z pasiek w parku Kępa Potocka oraz parku Kaskada pozyskano ok. 250 kilogramów złocistego nektaru. W każdej z nich zebrany został inny rodzaj miodu z uwagi na wytwarzanie go w różnych miejscach i dostęp pszczół do różnej bazy nektarowej i pyłkowej. Z uwagi na specyfikę sezonu oraz wystąpienie spadzi podczas kwitnienia robinii akacjowej i lipy zeszłorocznym zbiorze przeważał miód nektarowo-spadziowy.

Działania na rzecz pszczół

W żoliborskich parkach, skwerach i na zieleńcach każdego roku zostawiamy nieskoszone przestrzenie, które zwiększają nasze zielone powierzchnie biologicznie czynne, dając schronienie pożytecznym zwierzętom i owadom zapylającym oraz zapewniając pokarm dla ptaków i drobnych ssaków. Do jesiennego koszenia pozostawione są łąki kwietne czy łany traw przy pasiekach w parku Kaskada oraz parku Kępa Potocka.

fot. UD Żoliborz

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda