mobile
REKLAMA

Różowy Pałac Kultury i Nauki, czyli profilaktyka i nowoczesne leczenie nowotworów

Październik jest od wielu lat uznawany za miesiąc walki z rakiem piersi. W sobotę, 12 października, w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się konferencja, której celem było ,,odczarowania raka’’ oraz pokazanie, że diagnoza nie musi być wyrokiem. Stworzono bezpieczną przestrzeń do otwartej rozmowy, edukacji i wzajemnego wsparcia.

 

Karolina Najda
Różowy Pałac Kultury i Nauki, czyli profilaktyka i nowoczesne leczenie nowotworów

15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest wstążka koloru różowego - ukazującego nadzieję, walkę oraz zwycięstwo z chorobą. To właśnie do tych pojęć przywiązywano ogromną wagę podczas spotkania w Pałacu Kultury i Nauki. W trakcie prelekcji, warsztatów praktycznych i badań można było zgłębić wiedzę na temat profilaktyki oraz nowoczesnych metod chirurgicznego leczenia nowotworów, a także zasięgnąć porad psychologicznych i prawnych. 

- Dyskusja o profilaktyce onkologicznej powinna przejść do czynów. Onkologia jest najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną medycyny. Jednak nowe terapie sprawiły, że zapominamy o profilaktyce, która powinna na stałe zagościć w naszych domach i miejscach pracy. Jej odpowiednie zastosowanie polega na działaniach zaplanowanych w czasie oraz realizacji założeń europejskiego kodeksu walki z rakiem. Weźmy profilaktykę w swoje ręce - mówiła podczas konferencji Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet w Polsce. Rozwija się przeważnie między 30 a 50 rokiem życia, ale zdarza się, że występuje zarówno u młodszych kobiet, jak i u mężczyzn. Każdego roku w Polsce u ok. 12 000 kobiet rozpoznaje się raka piersi. Ponad 5 000 z nich umiera głównie dlatego, że choroba została wykryta zbyt późno. Guzek, który ma średnicę 1 cm rośnie około 5 lat i w ciągu tego czasu może zostać wykryty za pomocą mammografii lub USG piersi, a następnie skutecznie leczony.

- Polki najczęściej umierają na tak dobrze rozpoznawalnego raka, który dodatkowo jest zależny od profilaktyki. Co możemy zrobić, żeby Panie się badały? Na początku należy wejść do szkół i uczyć młode pokolenia - stwierdziła Katarzyna Piekarska, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Co może być od nas zależne?

  • regularny ruch
  • utrzymywanie prawidłowej wagi
  • zdrowe odżywianie 
  • karmienie piersią, w miarę możliwości 
  • niepalenie papierosów 
  • ograniczenie spożywania leków hormonalnych 
  • ograniczenie narażenia na zanieczyszczenia 
  • ograniczenie spożywania alkoholu 
  • regularne wykonywanie mammografii 
  • regularne wykonywanie samobadania piersi 

- Profilaktyka to najważniejsza rzecz w walce z rakiem. Najpiękniejsza i najbardziej praktyczna filozofia nie zadziała, jeśli my nie będziemy działać - podkreślał Jarosław Jóźwiak, radny m.st. Warszawy. 

Profilaktyka wtórna polega na wykonywaniu badań diagnostycznych - mammografii, rezonansu magnetycznego oraz USG. Czym jest mammografia? 

Mammografia to badanie radiologiczne piersi wykonane niewielką, bezpieczną dawką promieni rentgenowskich. Wykonuje się je aparatem rentgenowskim nazywanym mammografem. Od 1 listopada 2023 r. kobiety w wieku 45 - 74 lat mogą wykonać ją bezpłatnie na NFZ. 

A jak wykonać samobadanie piersi? 

  • Stań przed lustrem. Dokładnie obejrzyj piersi - poszukaj zmian w kształcie i kolorze skóry piersi i brodawki.
  • Badaj piersi trzema środkowymi palcami, lekko naciskając pierś, zataczaj koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara
  • Ściśnij brodawkę. Zobacz, czy nie wypływa z niej krwista wydzielina.
  • Sprawdź czy węzły chłonne pod pachą nie są powiększone.
  • Połóż się na wznak. Wsuń poduszkę pod badaną stronę, rękę podłóż pod głowę, palcami drugiej dłoni sprawdź pierś tak, jak w pozycji stojącej.

Konferencję dopełniły wystawa fotograficzna oraz historie kobiet, które przeszły przez chorobę: 

- W 1985 roku rak piersi to był praktycznie wyrok, ale, na szczęście, nie było tak w moim przypadku. Nawet z nim daje się żyć, tylko trzeba się badać i zaufać lekarzowi prowadzącemu, bo to on jest specjalistą. Zawsze mówiłam, że jestem trudnym typem do zabicia, dlatego jeszcze żyję - mówiła jedna z uczestniczek, która angażuje się w działalność Fundacji Amazonek.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Narodowy Instytut Onkologii oraz Komisja Zdrowia Rady m.st. Warszawy. Partnerem był Pałac Kultury i Nauki, a wydarzenie zostało zorganizowane przez radną m.st. Warszawy Agnieszkę Wyrwał, prof. Agnieszkę Kołacińską-Wow oraz Fundację Onkologiczną La Vie La Vie. 

 fot. Karolina Najda

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda