Targi Sztuki Dostępnej
Różne gatunki sztuki współczesnej, znani wystawcy oraz spotkania edukacyjne prowadzone pod okiem ekspertów i cenionych artystów. Te i wiele innych atrakcji znalazło się w programie pierwszych w Polsce profesjonalnych targów sztuki „dla każdego”.
Tego jeszcze w kraju nad Wisłą nie było! Unikalne na skalę krajową wydarzenie ściągnęło wczoraj do lokalu „BABKA do wynajęcia” przy ulicy Młocińskiej 5/7 tłumy warszawiaków. W tej stosunkowo nowej przestrzeni eventowej na kulturalnej mapie stolicy odbywa się coraz więcej kreatywnych przedsięwzięć.
Aby kochać sztukę wcale nie trzeba się na niej znać. Ważne, że coś się podoba i budzi nasz zachwyt, no i jest dostępne w granicach naszych możliwości finansowych. Bo najważniejsza jest przecież potrzeba obcowania ze sztuką i otaczania się tym, co stanowi jakąkolwiek wartość artystyczną.
Organizatorzy I Targów Sztuki Dostępnej zapewniają, że wszystko, co dzisiaj i jutro tutaj wybierzemy, kupimy – będzie miało wartość artystyczną, a dodatkową zachętą jest limit cen tych „dzieł” nie przekraczający pięciu tysięcy złotych.
– Głównym celem przyświecającym temu projektowi jest promowanie sztuki współczesnej dobrej i nie drogiej. Ktokolwiek wyjdzie z naszych Targów z zakupionym dziełem sztuki, to może być pewien jego wartości artystycznej – podkreślają zgodnie Ewa Mierzejewska i Lena Szwed-Strużyńska, organizatorki imprezy. I zwracają uwagę, że gwarancją wysokiego poziomu artystycznego była surowa selekcja wystawców. W efekcie na Targach pojawiły się najbardziej prestiżowe galerie z całej Polski, które zaprezentowały prace zarówno artystów znanych i cenionych, jak i młodych, zdolnych, obiecujących talentów.
Malarstwo, grafika, fotografia, rzeźba, tkaniny, ceramika artystyczna… Zachwycająca wręcz różnorodność gatunków sztuki współczesnej i użytkowej, a nawet street-artu i niezwykłego desingu. Z pewnością każdy odwiedzający dzisiaj Targi znalazł coś dla siebie. Najtańsze dzieło, jakie „wyszperałam” to wydatek zaledwie… 50 złotych!
– Interesuje mnie sztuka w szerokim tego słowa znaczeniu. Sama też maluję i tworzę różne formy artystyczne, ale w zaciszu domowym i tylko dla siebie. Uwielbiam architekturę, nowoczesną grafikę, rzeźby stalowe i ceramiczne. A tutaj jest wszystko. No i urzekła mnie też fotografia Kory – mówi Pani Maria, emerytka, która na Targi Sztuki Dostępnej przyjechała ze starej Pragi.
Dodatkową atrakcję stanowiły niewątpliwie edukacyjne spotkania z artystami. Krzysztof Rodak, mający Pracownię Grafiki i Architektury w Warszawie, w swoim wykładzie „Fresk wczoraj i dziś. Czym się różni mural od fresku?” przybliżył temat malowideł ściennych i różnych technik ich wykonania. O kolekcjonerskim aspekcie street-artu i o Banksy’m, brytyjskim artyście, którego sztuka na ulicznych murach znalazła uznanie i dzisiaj możemy ją spotkać w najbardziej prestiżowych galeriach, opowiedział Cezary Hunkiewicz - socjolog, animator, badacz kultury i krytyk sztuki ulicznej oraz współzałożyciel i dyrektor Brain Damage Gallery. Natomiast o kreatywności bez granic i o tym, czym jest i w jaki sposób powstaje asamblaż, jedna z popularnych ostatnimi czasy form artystycznych, będąca odmianą kolażu i według której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z gotowych przedmiotów, niezwykle frapująco mówił Andrzej Dudziński, malarz, grafik, ilustrator.
Z myślą o tych, którym wczoraj nie udało się wpaść do „BABKI” organizatorzy I Targów Sztuki Dostępnej przygotowali kolejną dawkę odlotowego koktajlu artystycznego i zapraszają w dniu dzisiejszym, w godzinach 10.00 – 18.00.
W programie „Aukcja grafiki” organizowana przez galerię „Pragaleria” oraz frapujące prelekcje, między innymi: „Sztuka na ekranie. Na czym polega video-art.?” Janusza Mulaka i „Obiekt w przestrzeni. Jak eksponować dzieła sztuki we wnętrzu?” Renaty Kluczyńskiej, architekta wnętrz.
Patronat medialny wydarzenia: Rynek i Sztuka, Auxioner.com, Weranda, desingteka.pl, Dobre Wnętrze, Label Magazine, M jak mieszkanie, Urzadzamy.pl, whiteMAD, MAGAZIF.
Partnerzy wydarzenia to: ELMAX, Laufen, Gala Collezione Inspiruje, OKK.
Tekst i zdjęcia: Anna Tomasik