Warszawski Maraton Fotograficzny – można oglądać zwycięskie prace
Wczoraj odbyła się uroczysta inauguracja wystawy fotograficznej, prezentującej prace uczestników 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, zorganizowanego przez kawiarnię Green Caffé Nero. Tematem przewodnim były "Zmysły i uczucia". Spośród ponad 3300 fotografii wykonanych w trakcie fotomaratonu, kuratorzy wyselekcjonowali 74 dzieła. Trwają również zapisy do kolejnej edycji tego fascynującego wydarzenia
Rozpoczęcie wernisażu poprzedziło uroczyste powitanie gości, które zostało przeprowadzone przez kuratorów - Marka Grygiela i Adama Erdeheima, a także Ewelinę Karpińską, szefową działu marketingu w Green Caffé Nero.
W trakcie ostatniej, czwartej edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, uczestnicy stanęli przed zadaniem stworzenia fotograficznych interpretacji tematów takich jak miłość, smutek, smak, wzrok, dotyk, duma oraz radość. Dodatkowo, brali udział w kategorii autorskiej interpretacji numeru startowego. Ogromnym wyzwaniem dla fotografów było także to, że tematy edycji zostały ujawnione dopiero w dniu startu konkursu. Każdy z uczestników musiał stworzyć 8 fotografii, tworzących spójną całość. Obecnie wybrane fotografie można podziwiać w czterech kawiarniach w Warszawie (Green Caffé Nero MDM, Plac Konstytucji 1, Green Caffé Nero, Marszałkowska 84/92, Green Caffé Nero, Nowy Świat 53, Green Caffé Nero, Generation Park, ul. Towarowa 28).
Pytając Pana Marka Grygiela – jednego z kuratorów, a zarazem przewodniczącego jury konkursowego – o sposób oceniania prac pod względem technicznym oraz ich różnice pod względem doświadczenia fotografów, otrzymujemy odpowiedź:
- Okazuje się, że w historii fotografii są zdjęcia, które robili amatorzy, jednak przeszły one do historii. Stało się tak, ponieważ było na nich coś na tyle ważnego, że to się utrwaliło, bądź sposób sfotografowania był ciekawy. Także tutaj, amatorstwo i zawodowstwo się coraz bardziej wyrównuje. Jednak nie podlega wątpieniu fakt, że fotografia zawodowa istnieje. W ocenie prac istnieje natomiast bardzo duży element subiektywności. Ta subiektywność wynika z tego, że oceniający są doświadczonymi fotografami. Widzieli oni w swojej karierze wiele fotografii. Ja sam, przez szereg lat pracowałem jako fotograf w Gazecie Codziennej. Dziennie oglądałem setki zdjęć. Właśnie to doświadczenie sprawia, że możemy stwierdzić, że fotografia jest trafiona. Zdjęcia muszą mieć dobrą kompozycję, muszą zawierać właściwą treść, muszą być zrobione w odpowiednim i decydującym momencie
Wydarzenie, co roku przyciąga zarówno zawodowców, jak i entuzjastów fotografii. Aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba być posiadaczem profesjonalnego sprzętu – już od 3. edycji uczestnicy mogą wykonywać zdjęcia przy użyciu telefonów komórkowych.
Kolejna, piąta edycja tego wydarzenia odbędzie się 14 września 2024 roku. Rejestracja uczestników jest obecnie otwarta i dostępna poprzez stronę konkursu: www.warszawskimaratonfotograficzny.pl.
fot. Karolina Witko