Warszawskie ZOO przyciąga edukacyjnym placem zabaw
W warszawskim ZOO została oficjalnie oddana do użytku wyjątkowa przestrzeń rekreacyjno - edukacyjna wraz z placem zabaw.- Stary plac zabaw został poddany remontowi i przeorganizowany tak, aby powstała przestrzeń edukacyjna, dostępna, ekologiczna, inkluzywna i dostosowana do potrzeb różnych grup wiekowych- podkreślają przedstawiciele warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.
Edukacyjny, ekologiczny i dostępny plac zabaw
Nowy plac zabaw w Warszawskim ZOO to nie jest zwykły plac zabaw. To także przestrzeń edukacyjna, ekologiczna i dostępna dla różnych grup wiekowych oraz uwzględniająca potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Dzieci mogą tutaj bawić się i jednocześnie uczyć, poznając zasady ekologii i dbania o środowisko.
Dostępność przestrzeni rekreacyjnej
Głównym celem, który przyświecał projektowaniu nowej przestrzeni rekreacyjnej było to, aby zarówno urządzenia edukacyjne, jak i zabawowe były dostępne dla jak największej liczby dzieci oraz dorosłych i spełniały wymogi dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, a jednocześnie zostały dobrane z dbałością o środowisko. Dlatego plac zabaw został przystosowany:
-
dla osób niewidomych, dla których zostały przygotowane tablice z tekstami w alfabecie brajla, tyfografiki, audiodeskrypcję,
-
dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dla których powstały teksty w języku łatwym ETR,
-
dla osób na wózkach, dla których zainstalowano zestaw zabawowy z platformą do podjazdu, huśtawkę - fotel, huśtawki „bocianie gniazdo”, specjalnie przystosowaną karuzelę i piaskownicę,
-
dla dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, dla których powstała mini siłownia,
-
dla zestresowanych, dla których zaplanowaliśmy pośród roślinności miejsce relaksacji wyposażone w wierzbowe altany i hamaki,
-
dla mam z niemowlętami, na które czekają w ustronnych miejscach dwa przewijaki z ławeczkami do karmienia.
Edukacja na placu zabaw
Motywem przewodnim edukacji na placu zabaw jest ochrona zwierząt zagrożonych wyginięciem i rola ogrodów zoologicznych w tym procesie. Plac został podzielony na 5 stref dla osób w różnym wieku, którym odpowiadają strefy tematyczne (strefa ssaków, ptaków, gadów, owadów i wody). Umieszczono w nich tablice i zabawki edukacyjne o tematyce związanej z ochroną przyrody.
W strefie wody można znaleźć informacje, jak zapobiegać przełowieniu i jak oszczędzać wodę.
W strefie owadów zwiedzający dowiedzą się, jak pomagać zapylaczom. Jest również ogródek przyciągający motyle.
Strefa gadów zawiera informacje o programie ochrony żółwi błotnych organizowanym przez Warszawskie ZOO, a także o najważniejszych zasadach zrównoważonego rozwoju.
W strefie ptasiej znajdują się informacje, jak chronić ptaki i jak właściwie udzielać im pierwszej pomocy.
W strefie ssaków można dowiedzieć się o najbardziej zagrożonych gatunkach ssaków oraz o programach ich ochrony.
Wymiar ekologiczny
W nowej przestrzeni rekreacyjnej zastosowano nawierzchnie z recyklingu oraz nawierzchnie przepuszczające wodę, część starych zabawek odnowiono by były wykorzystywane ponownie, zasadzono ponad tysiąc roślin. Gatunki kwiatów i krzewów zostały tak dobrane, aby sprzyjały owadom zapylającym. Dodatkowo na placu pojawiły się kosze do segregowania odpadów wraz z instrukcją.
fot. Warszawskie ZOO