mobile
REKLAMA

Wielkie otwarcie Muzeum Historii Polski. Prof. Gliński: „Muzeum to jest pamięć”

Muzeum Historii Polski, które powstało w Cytadeli Warszawskiej, zostało oficjalnie otwarte w czwartek, 28 września. Wśród gości byli najważniejsi politycy, wojskowi i duchowni. To jeden z najnowocześniejszych i najważniejszych w kraju obiektów muzealnych

Jakub Bielawski
Wielkie otwarcie Muzeum Historii Polski. Prof. Gliński: „Muzeum to jest pamięć”

W Cytadeli Warszawskiej otwarto największe muzeum w kraju

Muzeum Historii Polski ma być największym i najważniejszym dla Polski kompleksem muzealnym. To miejsce, gdzie zdaniem obecnych na uroczystym otwarciu Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej przedstawicieli władz państwowych, można będzie kultywować tradycję, poznawać historię i budować nowoczesny patriotyzm.

W trakcie uroczystego przemówienia w audytorium, poprzedzonym występem Jacka i Tymoteusza Biesów, dyrektor muzeum zwrócił uwagę na to, że powstanie placówki jest efektem ciężkiej 17-letniej pracy i pasji. Zapowiedział, że wkrótce zostanie otwarta największa w Polsce przestrzeń wystawy stałej, która będzie prezentować ponad tysiąc lat historii Polski. Dodał, że muzeum będzie także miejscem spotkań i edukacji dla wszystkich pokoleń Polaków.

- Chcielibyśmy żeby to miejsce było przedmiotem naszej dumy, odpowiedzi o naszych osiągnięciach, a zarazem miejscem dialogu – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro.

W ceremonii brał udział także Prezydent 

Obecny na otwarciu prezydent Andrzej Duda z kolei nie krył swojej radości i wzruszenia podczas ceremonii. - Jest to wydarzenie, które autentycznie chwyta mnie za serce - powiedział. Prezydent zwrócił uwagę na historyczne położenie cytadeli, w której mieści się muzeum i jej znaczenie dla polskiej historii. Przypomniał, że to tutaj walczyli i ginęli bohaterowie powstania styczniowego, listopadowego i warszawskiego.

Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania muzeum, w szczególności dyrektorowi Robertowi Kostro i jego zespołowi. Podkreślił, że zebrali oni wiele cennych artefaktów i zabytków, które będą stanowić wystawę stałą.

Gmach muzeum ma pomieścić ponad tysiąc lat historii

Następnie wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podkreślił, że MHP jest do tej pory największą i najważniejszą inwestycją muzealną w Polsce.

- Tak powinno wyglądać miejsce, które będzie mieścić w sobie opowieść o tysiącu z górą lat historii Polski i Polaków, państwa i narodu – podkreślił Gliński. Dodał także, że MHP opowiada historię o wolności, przemianach cywilizacyjnych i naszej tożsamości.

Znaczenie tej instytucji dla kształtowania tożsamości narodowej i edukacji historycznej podkreślił również premier Mateusz Morawiecki. - To nie tylko gmach, to też symbol, który ma nas prowadzić ku przyszłości. Prawdziwie opowiedziana historia to oręż do walki o lepszą przyszłość Rzeczpospolitej – powiedział szef rządu.

Obiekt poświęcono, a następnie odśpiewano hymn

Pierwsza część została zwieńczona ponownym występem Tymoteusza Biesa, który zagrał Polonez H-dur Ignacego Jana Paderewskiego. Był to hołd dla wielkiego kompozytora i polityka, który odegrał ważną rolę w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Następnie para prezydencka wpisała się do księgi pamiątkowej muzeum.

W drugiej części uroczystości zaprezentowano wystawę czasową „Wielkie i małe historie” lecz przed otwarciem wystawy dla publiczności odbyła się uroczysta modlitwa międzyreligijna i poświęcenie muzeum przez przedstawicieli różnych wyznań. Ostatnim punktem uroczystości było oficjalne ogłoszenie otwarcia muzeum przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Na zakończenie odśpiewano hymn państwowy.

„Wielkie i małe historie” dostępne dla zwiedzających

Zaprezentowana wystawa czasowa nie tylko prezentuje historię Polski od najdawniejszych czasów do współczesności, pokazując różne aspekty życia społecznego, politycznego, kulturalnego i gospodarczego. Ma ona także zwrócić uwagę na źródła pozyskiwania naszego dorobku kulturowego przez muzeum. Eksponaty bowiem pochodziły nie tylko z prywatnych darowizn, lecz również z prac archeologicznych czy w wyniku współpracy Muzeum Historii Polski z innymi ośrodkami muzealnymi na całym świecie. Wystawa ma również być zapowiedzią tego, co znajdziemy w niedalekiej przyszłości na wystawie głównej.

Wśród najważniejszych obiektów zaprezentowanych na wystawie „Wielkie i małe historie” znajdują się między innymi: zbroja husarska, arrasy z bitwami polskimi, obrazy znanych malarzy, przedmioty z okresu II wojny światowej, w tym kopia słynnej maszyny szyfrującej Enigma, pamiątki z czasów PRL-u, a także eksponaty związane z najnowszą historią Polski. W muzeum znalazły się chociażby eksponaty przypominające wstąpienie Polski do UE i NATO, katastrofę smoleńską, Euro 2012 czy obecnie trwająca wojnę na Ukrainie.

fot.mat.pras., Jakub Bielawski

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda