80. rocznica powstania w getcie warszawskim
Wystawa czasowa "Wokół nas morze ognia", 11. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile w sześciu miastach Polski, międzynarodowe konferencje popularnonaukowe, warsztaty z Loesje, działania artystyczne w plenerze – to tylko wybrane wydarzenia, które w 2023 r. Muzeum POLIN przygotowało w ramach całorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Nie bądź obojętny
Wydarzenia organizowane przez Muzeum POLIN, takie jak wystawa czasowa „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim", cykl spotkań z potomkami Ocalałych, czy doskonale znana warszawiakom i warszawiankom Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, przypomną historie tych, którzy pomimo rozpaczy, samotności, głodu, pragnienia i strachu walczyli o każdy kolejny dzień, godzinę, minutę. Zróżnicowany, całoroczny program muzeum poruszy także treści aktualne współcześnie, stawiając pytania o przyszłość.
Unikatowe kadry
Po blisko 80 latach, na początku grudnia 2022 roku w rodzinnych zbiorach zostały znalezione oryginalne klisze fotograficzne z powstania w getcie warszawskim ze zdjęciami Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego, który w czasie wojny służył w Warszawskiej Straży Ogniowej. W tamtym czas Niemcy kierowali strażaków do płonącego getta, mieli pilnować, by pożar nie przenosił się na domy po „aryjskiej" stronie. Wówczas dwudziestotrzyletni strażak wykonał zdjęcia.
W sumie negatywy zawierają 48 ujęć, 33 z nich pokazuje getto. Są wśród nich takie, które nigdy wcześniej nie były pokazywane. To widoki dymu nad gettem, na jego ulicach i podwórkach, wypalone domy, strażacy gaszący pożar, stojący na dachu domu i spożywający posiłek z metalowych menażek na ulicy. Klisza i odbitki będą pokazane na wystawie czasowej "Wokół nas morze ognia" już w kwietniu 2023 r.
Więcej informacji na temat obchodów można znaleźć na stronie Muzeum POLIN.
Fot. polin.pl