mobile
REKLAMA

Akcja Żonkile przypomni o powstaniu w getcie

19 kwietnia przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ze względu na epidemię, w tym roku wolontariusze nie będą rozdawać mieszkańcom papierowych żonkili. Upamiętnienie tego ważnego w historii naszego miasta wydarzenia odbędzie się w przestrzeni Internetu.

inf. prasowa
Akcja Żonkile przypomni o powstaniu w getcie

Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny, przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. Tą inicjatywą chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów oraz jednym z elementów, kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej - Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Do grona ambasadorów akcji Żonkile dołączyli w tym roku: Dorota Wellman, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Seweryn, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski. W kampanii z ich udziałem, pod hasłem "Łączy nas pamięć", najważniejsze jest rozpowszechnianie symbolu żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

 

Oddajmy hołd w sieci

Obecna, trudna sytuacja wymusiła konieczność zmiany formuły akcji. W trosce o zdrowie warszawiaków oraz wolontariuszy, którzy 19 kwietnia mieli rozdać na ulicach Warszawy dwieście pięćdziesiąt tysięcy papierowych żonkili, podjęto decyzję o przeniesieniu inicjatywy do Internetu. Nie odbędą się również oficjalne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty.

Jednak w czasie potrzeby zachowania szczególnej odpowiedzialności za siebie i innych, hasło akcji "Łączy nas pamięć" nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego Muzeum POLIN przygotowało kilka sposobów przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy bez konieczności wychodzenia z domu.

Muzeum udostępnia szablon żonkila - kwiatek można wydrukować i złożyć. Zdjęcie z żonkilem należy umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Dostępna jest również nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. Będzie można także podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia w mediach społecznościowych Muzeum POLIN - na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

 

Program wirtualnych obchodów

W programie obchodów 19 kwietnia znajdziemy m.in.: wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim, spacer Beaty Chomątowskiej "Tu było getto" czy też czytanie fragmentów książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” w wykonaniu ambasadora tegorocznej akcji Andrzeja Seweryna.

 

Dodatkowo w środę, 15 kwietnia, Muzeum POLIN uruchomiło swoje radio. W tygodniu poprzedzającym 77. rocznicę powstania w getcie warszawskim oraz przede wszystkim w dzień rocznicy (19 kwietnia) będzie można posłuchać specjalnych materiałów poświęconych obchodom, m.in. rozmów ze świadkami historii, wykładu prof. Mariana Turskiego czy też retransmisji koncertu z zeszłorocznych obchodów rocznicy (koncertu w wykonaniu muzyków Sinfonii Varsovii).

 

Zawyją syreny alarmowe

Dla upamiętnienia 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim, w niedzielę, 19 kwietnia, o godz. 12.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.

Syreny zostaną uruchomione na podstawie polecenia Prezydenta m.st. Warszawy. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 30 sekund.

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda