mobile

Apel burmistrza Woli do Ministra Zdrowia w sprawie danych o szczepieniach uczniów

Warszawska Wola jest pionierem szczepień wśród dzieci i młodzieży szkolnej, jednak wobec rozwijającej się czwartej fali pandemii to ciągle mało. Skuteczne działania zapobiegawcze mogłyby być podjęte na podstawie analizy danych dotyczących poziomu wyszczepienia uczniów, jednak brakuje umożliwiających to regulacji prawnych. Burmistrz Woli zaapelował do ministra zdrowia o podjęcie interwencji w tej sprawie.

Informacja prasowa
Apel burmistrza Woli do Ministra Zdrowia w sprawie danych o szczepieniach uczniów

Najnowsze dane wskazują, że Warszawa jest liderem wśród dużych miast, jeżeli chodzi o liczbę zaczepionych obiema dawkami. Jako pierwsza osiągnęła poziom 67 proc. co pokazuje, że promocja szczepień i akcje informacyjne dają wymierny efekt. – Na Woli prowadzimy je m. in. wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i jako pierwsi w Polsce zainicjowaliśmy program szczepień uczniów w placówkach oświatowych – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Tuż przed początkiem roku szkolnego chętni uczniowie przyjęli pierwszą dawkę, co, mamy nadzieję, po pełnym wyszczepieniu przyczyni się do minimalizowania negatywnych skutków czwartej fali pandemii, z którą niestety mamy już do czynienia – dodaje.  
 
Miniony, pandemiczny rok szkolny był dla wszystkich ogromnym wyzwaniem, a częściowo zdalne zajęcia wpłynęły zarówno na pogorszenie wyników w nauce, jak i kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Zdają sobie z tego sprawę sami uczniowie, co widać w wynikach badań Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – 60 proc. ankietowanych uczniów chce uczyć się stacjonarnie, a 21 proc. wybrałoby tryb hybrydowy. Zaledwie 14 proc. chce powrotu nauki zdalnej, co jest zdecydowaną mniejszością – mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski. – Nauczeni doświadczeniami staramy się robić wszystko, aby nie dopuścić do powtórki z ubiegłego roku. Mamy jednak trochę związane ręce, bo pomimo tego, że prowadzimy akcję szczepień wśród dzieci i młodzieży szkolnej, to nie możemy skorzystać z danych dotyczących poziomu ich wyszczepienia, bo takich danych po prostu nie ma – dodaje. 
 
Stosowne regulacje prawne pozwoliłyby na analizę danych, dzięki którym mogłyby być podejmowane kolejne kroki w walce z pandemią. – Zwróciłem się do ministra zdrowia o interwencję w tej sprawie. Przepisy, które umożliwią poznanie dokładnej liczby zaszczepionych uczniów i analizę tych danych byłyby nieocenione dla instytucji państwowych czy dyrektorów szkół – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Dzięki nim można byłoby podjąć działania w sprawie lepszego układania planów zajęć, wysyłania uczniów na naukę hybrydową lub zdalną, czy dalszej promocji akcji szczepień. Liczę, że ministerstwo zajmie się tą sprawą, bo czwarta fala nabiera tempa i musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec jej skutkom – dodaje.

Fot. UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda