Architektoniczna perełka Warszawy już dostępna dla mieszkańców
Na ten moment wielu mieszkańców Białołęki czekało od dawna. Wczoraj został oddany do użytku nowy budynek miejskiej biblioteki. Biblioteka przy ul. Kłosowej zachwyca swoim wyglądem. W niczym nie przypomina tej z ul. Raciborskiej, która została zamknięta z powodu złego stanu technicznego
Mieszkańcy Białołęki zyskali nową jakość, jeżeli chodzi o przestrzeń biblioteczną. Do użytku został oddany nowy budynek biblioteki przy ul. Kłosowej 6a na Choszczówce.
- Kiedy kilka lat temu zaczęliśmy wspólnie z mieszkańcami walczyć o przeniesienie biblioteki ze starego budynku przy Raciborskiej (gdzie nie było nawet toalety, a tynk sypał się ze ścian) do nowej siedziby, nie spodziewałem się, że powstanie tak wspaniały budynek. Rewelacja! Oby tylko było to miejsce otwarte na inicjatywy mieszkańców – komentuje w mediach społecznościowych radny dzielnicy Filip Pelc.
O budynku mówi się, że jest architektoniczną perełką Warszawy. Jeszcze przed otwarciem zdobył 3 nagrody architektoniczne. Biblioteka została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie PLGBC GREEN BUILDING AWARDS 2023 w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”, za projekt, który jest dziełem pracowni Ambient. Zdobyła również Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy w dwóch kategoriach: otrzymała tytuł najlepszego budynku użyteczności publicznej oraz doceniono ją za rozwiązania zapewniające dostępność.
-To piękne miejsce otoczone przyrodą. Myślę, że ta dbałość o każdy element projektu i jego wykonania to standard, który w Warszawie powinniśmy pokazywać wszystkim. Tak właśnie powinno wyglądać budownictwo miejskie i publiczne – podkreślała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Otoczona drzewami biblioteka przy ul. Kłosowej 6a w Choszczówce, to dwukondygnacyjny obiekt, zbudowany w technologii modułowej z drewnianych prefabrykatów. Budynek jest niskoemisyjny, wykorzystuje źródła energii odnawialnej. To przykład zrównoważonego projektowania w architekturze, w którym założenia techniczne idą w parze z założeniami społecznymi. Budynek wizualnie i funkcjonalnie łączy wnętrze z częścią zewnętrzną. Dzięki przeszkleniom z każdego miejsca w budynku użytkownicy będą mieli kontakt z naturą, a ze wszystkich pomieszczeń na parterze można wyjść na dwór.
Biblioteka i centrum aktywności lokalnej w jednym
Na 670 m2 znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych, biblioteka dla dzieci, czytelnia czasopism, mediateka, sala multimedialna, szatnia oraz sala wielofunkcyjna z zapleczem. Do nowego obiektu przeniesiony został księgozbiór z biblioteki przy ul. Raciborskiej, którą trzeba było zamknąć z powodu złego stanu technicznego. Budynek poza główną funkcją pełnić ma także rolę lokalnego centrum aktywności. W obiekcie są miejsca, które będzie można wykorzystać do pracy zdalnej i integracji.
Godziny otwarcia
Biblioteka jest czynna w ponieziałki, wtorki i czwartki w godz. 12-19; środy i piątki w. godz. 10-16 i w wybrane soboty. Już można wypożyczać książki i filmy.
fot. UD Białołęka