Bieg Powstania Warszawskiego w sobotni wieczór
Ponad 7 tys. osób zapisało się na sobotni Bieg Powstania Warszawskiego. To dwa razy więcej niż rok temu. Kibicować biegaczom będzie można w rejonie Krakowskiego Przedmieścia i Powiśla. Tam też można się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym.
Zapisy na tegoroczny, 31. już Bieg Powstania Warszawskiego trwają do piątku – najlepiej przez stronę internetową biegu(otwiera się w nowej karcie). Można również zapisać się w biurze zawodów (Ośrodek Polonia, ul. Konwiktorska 6). Od środy do piątku trwa wydawanie pakietów startowych, w sobotę pakiety będą wydawane tylko zawodniczkom i zawodnikom spoza stolicy.
Do udziału w biegu zgłosiło się już blisko 7 tys. osób. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku, kiedy do mety dotarło 3697 osób. Ale mniej niż przed pandemią – dwa lata temu na mecie zameldowało się 11436 biegaczek i biegaczy.
Na bieg zapraszają współorganizatorzy – Aktywna Warszawa w imieniu warszawskiego Ratusza oraz Fundacja „Maraton Warszawski”.
To szczególna impreza sportowa, jak żadna inna łączy bowiem warszawiaków i warszawianki we wspólnym celu – upamiętnieniu bohaterów i bohaterek zrywu z 1944 roku. W tegorocznej edycji biegu uczestnicy otrzymają na mecie medal nawiązujący bezpośrednio do „Godziny W” - dnia i pory wybuchu powstania przeciwko okupantowi – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Ten bieg ma szczególną magię. Startowałem w nim 13 lat temu i do dziś pamiętam ciarki na plecach, kiedy oklaskami witaliśmy obecnych na starcie Powstańców Warszawskich. Uczestników Powstania będziemy gościć też na starcie tegorocznej imprezy – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.
5 lub 10 kilometrów
Biegacze pobiegną na dwóch dystansach – 5 km oraz 10 km. Obie trasy mają atest PZLA, rozpoczęcie pierwszego biegu o godz. 20:30, drugiego o 21:00. Start obu biegów z placu Krasińskiego, meta na Konwiktorskiej.
Organizatorzy zapraszają aktywnych warszawiaków i warszawianki do udziału w zawodach. A wszystkich – do kibicowania biegaczom przy trasie.
Dla tych, których nie będzie w Warszawie jest wersja wirtualna biegu. Pobiec można w dowolnym miejscu między 1 a 6 sierpnia, zapisywać można się do 6 sierpnia. Zgłosiło się do tej formuły już blisko 500 osób.
Utrudnienia w ruchu
Na czas biegu trzeba będzie zamknąć część ulic w rejonie trasy.
- Plac Krasińskich (START 31. Biegu Powstania Warszawskiego) będzie zamknięta od godz. 17:00 w sobotę (30 lipca) do godz. 23:00 w sobotę (30 lipca).
- Konwiktorska (META 31. Biegu Powstania Warszawskiego) będzie zamknięta od godz. 18:00 w sobotę (30 lipca) do godz. 2:00 w niedzielę (31 lipca).
- Zakaz parkowania i postoju wzdłuż ulicy oraz w zatokach będzie obowiązywał całą sobotę (30 lipca) w związku z montażami i demontażami infrastruktury do imprezy wzdłuż jezdni.
Wszystkie poniższe ulice, którymi będzie prowadziła trasa biegu, będą sukcesywnie otwierane zaraz po przebiegnięciu ostatniego zawodnika.
- Miodowa – przejazd ulicą będzie zamknięty od godz. 20:00 do godz. 21:30
- Senatorska, Wierzbowa, Moliera oraz Plac Piłsudskiego – przejazd ulicami będzie zamknięty od godz. 20:00 do godz. 21:45
- Królewska i Krakowskie Przedmieście – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:00 – 21:55.
- Karowa, Browarna – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:05 – 22:00.
- Dobra, Wiślana – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:08 – 22:35 ( wyjazd z ul. Wiślanej będzie możliwy od godz. 22:00).
- Topiel, Kruczkowskiego, Górnośląska, Ludna i Solec – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:35 – 22:25.
- Rozbrat – będzie zamknięty 21:00-22:10
- Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie, ul. Sanguszki – będzie zamknięte w sobotę w godz. 20:08 – 22:50
fot.UMWarszawa