Budżet Partycypacyjny - można składać wnioski!
Od 16 listopada do 15 stycznia można zgłaszać projekty do nowej edycji Budżetu partycypacyjnego! Projekty, na które w czerwcu 2016 zagłosuje najwięcej warszawiaków, zostaną wpisane do budżetu m.st. Warszawy i zrealizowane w kolejnym roku.
Aby zgłosić projekt wystarczy:
– wypełnić formularz ON-LINE lub PAPIEROWY,
– do każdego formularza dołączyć listę z podpisami 30 osób, które popierają projekt,
– przygotować wstępny kosztorys projektu,
– przypisać projekt do danego obszaru dzielnicy.
Projekt musi spełniać kilka warunków:
– musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku (2017 roku),
– może być zlokalizowany na nieruchomościach niebędących własnością m.st. Warszawy lub na nieruchomościach stanowiących własność m.st. Warszawy, obciążoną na rzecz osób trzecich pod warunkiem, że projekty te mają charakter inny niż inwestycyjny, a do formularza zgłoszeniowego zostanie dołączona zgoda dysponenta terenu na nieodpłatne wykorzystanie tego terenu do celów realizacji projektu,
– teren, na którym zlokalizowany jest projekt, powinien być ogólnodostępny, aby z efektu ewentualnej realizacji mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Warszawy,
– projekt musi mieścić się w zadaniach własnych m.st. Warszawy, przypisanych do realizacji dzielnicom i jednostkom (m.in. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Oczyszczania Miasta itp.),
– nie może być projektem częściowym, powinien zakładać realizację zadania w takim zakresie, aby oddanie efektu jego realizacji do użytkowania nie wymagało przeprowadzenia dodatkowych prac w kolejnych latach (np.: nie będą realizowane projekty zakładające wykonanie wyłącznie dokumentacji projektowej, czy tylko jednej z wielu części większego zadania); w przypadku projektów inwestycyjnych musi być możliwe dokonanie wszelkich niezbędnych odbiorów w roku 2017,
– musi być zgodny ze strategiami i programami przyjętymi do realizacji przez m.st. Warszawę,
– całkowity koszt realizacji projektu musi mieścić się w puli dostępnej na poziomie obszaru, oraz w limicie na jeden projekt.
Wszystkie złożone projekty zostaną poddane wstępnej weryfikacji, której dokonają urzędnicy. W przypadku braków w formularzu autor będzie miał 3 dni na wprowadzenie poprawek. Weryfikacja potrwa do 31 maja 2016 r.
Jakie projekty można zgłosić?
Projekty mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej i wielu innych. Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia pozalekcyjne, święto ulicy itd.
Masz wątpliwości przyjdź na jeden z dyżurów konsultacyjnych, na których urzędnicy pomogą Ci przygotować propozycję projektu.
Możesz też napisać do nas na adres koordynatora w dzielnicy: dciesielski@um.warszawa.pl.
Uwaga!
Można przygotować i poprzeć więcej niż jeden projekt!
Wybrane w głosowaniu mieszkańców projekty zostaną wpisane do budżetu m.st. Warszawy na 2017 rok i wtedy też rozpocznie się ich realizacja.