Darmowe badania mammograficzne w stolicy
W ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki raka piersi finansowanego przez NFZ, w całym kraju pojawiły się mammobusy, w tym także w Warszawie. Kobiety w wieku 45–74 lat mogą skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego, które pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i znacząco zwiększa szanse na wyleczenie
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym w Polsce. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. Dlatego regularne badania profilaktyczne, takie jak mammografia, mają kluczowe znaczenie. Badania są dostępne co dwa lata, a rejestracja jest prosta – można zapisać się telefonicznie, online lub odwiedzić mammobus bez wcześniejszego umawiania wizyty. To szybki i wygodny sposób, by zadbać o swoje zdrowie i zyskać spokój na przyszłość.
Jak działa Mammobus?
Badanie w mammobusie jest skierowane do kobiet w wieku 45-74 lata, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub zakończyły leczenie raka piersi. Jak wygląda badanie w mammobusie? Najpierw lekarz przeprowadza wywiad, by później móc przystąpić do badania. Podczas badania lekarz wykonuje 2 zdjęcia piersi prawej i 2 piersi lewej. Jest to krótka procedura, która trwa zaledwie 5 minut.
Dlaczego warto się badać?
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2022 roku w kraju zdiagnozowano ponad 21 tysięcy nowych przypadków tej choroby. Niestety, dane wskazują na trend wzrostowy – 20 lat temu liczba zachorowań wynosiła około 13 tysięcy rocznie, a 10 lat temu już 16 tysięcy. Wczesna diagnoza to klucz do skutecznego leczenia, dlatego badania profilaktyczne mają ogromne znaczenie.
Mammobus w Warszawie
W Warszawie mammobusy działają już od 5 grudnia, a badania będzie można wykonać do czwartku 12 grudnia. Na stronie pacjent.gov.pl znajduje się interaktywna mapa, na której zaznaczone są wszystkie miejsca postoju mammobusów.
Źródło: onkologia.org.pl, pacjent.gov.pl; Fot.: pixabay