Co czeka nas podczas tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli?
Podczas konferencji prasowej organizatorzy oraz przedstawiciele wydarzenia ujawnili tegoroczny harmonogram uroczystości. 6 stycznia o godzinie 12:05 warszawski Orszak Trzech Króli rozpocznie swoją trasę spod pomnika Mikołaja Kopernika, a zakończy na placu Zamkowym, gdzie na uczestników będą czekać różne atrakcje
“Kłaniajcie się królowie!”
Hasło tegorocznej uroczystości – ‘Kłaniajcie się królowie!’ – zaczerpnięto z kolędy ‘Do szopy hej pasterze’. Wybrano je w nawiązaniu do obchodzonych tego dnia jubileuszy: Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka oraz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. – W tym roku chcemy się szczególnie przypatrzeć temu wydarzeniu, w którym królowie – bogaci, mądrzy, posiadający wielką władzę – przybywają do dzieciątka w ubogim żłóbku i mu oddają pokłon. – powiedziała scenarzystka Orszaku, Anna Morawska.
Jak będzie wyglądał orszak?
Około godziny 12 zarówno pod pomnikiem Kopernika, jak i na Placu Zamkowym zostanie odmówiona modlitwa ‘Anioł Pański’. Modlitwę przy pomniku odmówi metropolita warszawski Abp Adrian Galbas.
Orszak będą tworzyć pojazdy królewskie, za którymi podąży około 300 młodych aktorów – dzieci z różnych warszawskich szkół. Każdy z królów będzie podróżował swoim pojazdem: na przodzie orszaku pojawi się pojazd króla Europy, w towarzystwie rzymskiej twierdzy poprzedzanej przez żołnierzy rzymskich. Na pojeździe króla Azji znajdzie się wielkie kadzidło. Do pojazdu króla Afryki będą przytwierdzone figury żyrafy i słonia. Przejście orszaku na plac Zamkowy potrwa około pół godziny. Na końcu trasy odbędą się główne występy oraz pokłon Trzech Króli.
Czego możemy spodziewać się po głównym występie? Uczniowie zaprezentują pokaz smoków, musztrę Rzymian oraz taniec wielbłądów. Po tych atrakcjach odbędzie się pokłon Trzech Króli. Warszawiacy będą mieli również okazję zatańczyć poloneza do kolędy ‘Bóg się rodzi’.
To nie koniec uroczystości. Na Placu Zamkowym odbędzie się wspólne kolędowanie, które potrwa do wieczora. – Nie jesteśmy bardzo śpiewającym narodem, jest wiele krajów, w których śpiewanie jest czymś ważniejszym. Natomiast bardzo dobrze wychodzą nam kolędy, dlatego od godziny 13 do godziny 20 będziemy kolędować. [...] Podczas kolędowania będzie miejsce dla profesjonalnych i znanych zespołów – będzie między innymi Joszko Broda ze swoim zespołem. Oprócz tego będą występować mniej znani artyści, soliści i chóry szkolne. – Mówił Jakub Siekierzyński, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.
Fot.: Maja Jaubin