mobile

Coraz czystsze powietrze w Warszawie

Stolica od lat podejmuje działania na rzecz czystego powietrza. Te inicjatywy przynoszą konkretny efekt. Porównując dane na przestrzeni ostatnich 12 lat, w Warszawie widać stałą poprawę jakości powietrza.

informacja prasowa
Coraz czystsze powietrze w Warszawie

Wyniki zanieczyszczeń powietrza (dla pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10) rejestrowane na warszawskich stacjach w ostatnich latach wskazują tendencję spadkową. Jakość powietrza powoli, ale stale rośnie. Wyraźną tendencję poprawy widać w latach 2017-2022. To właśnie w 2017 r. została przyjęta mazowiecka uchwała antysmogowa, która wprowadziła zakaz używania kopciuchów od stycznia 2023 r. W ciągu ostatnich 5 lat liczba przestarzałych kotłów w stolicy zmniejszyła się o około 10 tysięcy. To m.in. zasługa miasta, które wspierało mieszkańców dotacjami oraz samo inwestowało w likwidację kopciuchów w lokalach komunalnych.

Co jeszcze pokazują ostatnie dane jakości powietrza? Można z nich wyczytać, że w ubiegłym roku średnie wyniki na wszystkich stacjach mieściły się w normie, czyli poniżej poziomu 20 µg/m3 dla PM 2,5 oraz poniżej 40 µg/m3 dla PM 10.

– Spadkowa tendencja bardzo nas cieszy. Ale wiemy, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Zaktualizowane zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że nieszkodliwe dla zdrowia są wyniki na poziomie poniżej 5 µg/m3 dla pyłu PM 2,5 oraz poniżej 15 µg/m3 dla pyłu PM 10. Dlatego nie rezygnujemy z kolejnych zadań na rzecz poprawy czystości powietrza w stolicy – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

 

Jak Warszawa walczy ze smogiem?

Wsparcie w wymianie kopciuchów to tylko jedno z miejskich działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Stolica chętnie angażuje się również w szersze inicjatywy. Jedną z nich jest współpraca z Clean Air Fund i Bloomberg Philanthropies w ramach inicjatywy „Oddychaj Warszawo".

Miasto mocno inwestuje również w transport publiczny – rozwija linie metra i nowe trasy tramwajowe oraz kupuje nisko- i zeroemisyjny tabor. Warszawa działa również na polu edukacyjnym – warszawskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymały w ubiegłych latach gotowe scenariusze lekcji o zanieczyszczeniach powietrza. O tym, czym jest smog, będzie można dowiedzieć się także w tym tygodniu podczas wykładu inaugurującego wystawę „Smog groźniejszy niż smok" w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień". Spotkanie odbędzie się 12 stycznia o godzinie 17:00. Wstęp wolny. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku. Z kolei 14 stycznia w tym samym miejscu odbędą się rodzinne warsztaty dotyczące smogu.

Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy

Od kilku miesięcy mieszkańcy Warszawy mogą sprawdzić jakość powietrza w mieście dzięki nowym czujnikom zamontowanym w każdej dzielnicy. W stolicy jest to 108 urządzeń, a 56 dodatkowo rozlokowano w 17 sąsiednich gminach. Urządzenia mierzą  zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także PM1 czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki mierzą zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a część urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.

Dane można sprawdzić już na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.

Fot. um Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda