mobile
REKLAMA

Czy pracodawca musi zapewnić kwaterę przyjezdnym pracownikom?

Wykonywanie obowiązków zawodowych poza miejscem zamieszkania potrafi być wymagające, jeśli siedziba firmy lub punkt, w którym realizowany jest dany projekt, znajdują się w znacznej odległości. Taka sytuacja wiąże się bowiem z koniecznością spędzenia sporej ilości czasu w podróży - czy to za kierownicą, czy jako pasażer.

Artykuł sponsorowany
Czy pracodawca musi zapewnić kwaterę przyjezdnym pracownikom?

Czy w takim wypadku pracodawca musi zapewnić kwaterę przyjezdnym pracownikom? Czy taka konieczność została przewidziana z punktu widzenia prawa? Na te i kilka innych pytań zwarliśmy odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym są kwatery pracownicze? Warszawa

Zanim przejdziemy do przepisów dotyczących konieczności zapewnienia przez pracodawcę noclegu personelowi, warto najpierw dowiedzieć się, czym są kwatery pracownicze. Należy mieć bowiem świadomość, że nie stanowią one obiektów hotelowych, a zatem nie oferują tych samych udogodnień. Obowiązują je nieco inne wymogi.

Kwatery pracownicze w Warszawie lub jakimkolwiek innym mieście proponują z grubsza te same warunki. W tego typu obiektach nocujący personel może liczyć na podstawowe wyposażenie. Pokoje mogą być pojedyncze, podwójne lub mieścić więcej osób. Niekiedy kuchnia jest wspólna dla wszystkich z danego obiektu/piętra. Czasami jednak można spotkać się z aneksami kuchennymi w poszczególnych pokojach.

Każdy pokój oferuje podstawowe meble, jak łóżko, szafa bądź komoda, stół lub biurko czy oświetlenie. W łazienkach również stawia się na prostotę, dlatego pracownicy mogą liczyć na wannę/prysznic, umywalkę, szafkę lub półkę oraz kosz na odpady. Czy zatem pracodawca ma obowiązek zapewnienia personelowi tak podstawowej kwestii jak kwatera pracownicza?

Czy pracodawca zapewnia kwaterę pracownikom?

Polskie prawo pod względem rynku pracy jest mocno rozbudowane oraz zawiera wiele zapisów dotyczących zarówno pracowników, jak i pracodawców. Z tego względu sporo osób zastanawia się, czy przepisy regulują również konieczność zapewnienia personelowi kwater pracowniczych, jeśli obowiązki zawodowe wymagają realizacji z dala od miejsca zamieszkania.

Czy pracodawca zapewnia kwaterę pracownikom? Odpowiedź brzmi: nie. Osoba zatrudniająca ma obowiązek zagwarantować personelowi higieniczne, a zarazem bezpieczne warunki pracy, wypłatę wynagrodzenia o czasie, zapobieganie mobbingowi czy przeciwdziałanie dyskryminacji. Wśród wymienionych kwestii nie ma zatem konieczności zapewnienia pracownikom miejsca noclegu, gdy zespół wykonuje pracę z dala od miejsca zamieszkania.

Dlaczego pracodawcy decydują się na kwatery pracownicze?

Mimo że, jak wspomnieliśmy wcześniej, pracodawca nie ma obowiązku zapewniać zatrudnionym osobom noclegu, gdy te wykonują pracę poza miejscem zamieszkania, spora grupa przedsiębiorców decyduje się na to rozwiązanie. Dlaczego tak się dzieje? Co skłania zatrudniających do tego, aby dawać pracownikom możliwość skorzystania z kwater pracowniczych?

Zapewnienie noclegu bliżej lokalizacji, w której realizowany jest projekt, niż znajduje się miejsce zamieszkania danego pracownika, zwyczajnie bardziej się opłaca. Zatrudniona osoba traci mniej czasu na dotarcie do pracy oraz powrót do kwatery. Dzięki temu jest bardziej wypoczęta, a to z kolei wpływa na utrzymywanie efektywności na wysokim poziomie.

Zagwarantowanie kwater pracowniczych bliżej miejsca realizacji obowiązków zawodowych sprawia również, że w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych wszystkie najważniejsze osoby są dostępne na miejscu.

Hotel czy kwatera pracownicza - co się bardziej opłaca?

Wybór między hotelem a kwaterami pracowniczymi w Warszawie lub jakimkolwiek innym mieście zależy od kilku czynników. Pierwszy z wymienionych obiektów zazwyczaj proponuje wyższy standard zarówno w kwestii noclegu, jak i kuchni, a także dodatkowe udogodnienia. Jednocześnie pracodawca musi zapłacić znacznie więcej za zakwaterowanie zatrudnionego personelu w hotelu pracowniczym.

Kwatera pracownicza gwarantuje niższy standard i jedynie podstawowe pomieszczenia czy przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania. W związku z tym tego typu obiekt oferuje niższe ceny, a więc z ekonomicznego punktu widzenia jest bardziej opłacalną opcją.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda