Dama z labradorem
Aby dama nie szła sama – to hasło tegorocznej kampanii Fundacji „Pies Przewodnik”, która ma uświadamiać, jak ważne jest wspieranie samodzielności i niezależności osób z niepełnosprawnością wzroku. Stereotypowo niewidomi są postrzegani jako osoby niezdarne, niesamodzielne i nieradzące sobie w życiu. To krzywdzące wyobrażenie jest jednak tak mocno zakorzenione, że wpływa na ludzie przekonania.
Dama z labradorem jest przeciwieństwem takiego obrazu niewidomych. Osoby korzystające z psów przewodników to najczęściej aktywne, niezależne i inspirujące jednostki, które spełniają swoje marzenia i plany zawodowe. Polskie statystyki biją jednak na alarm. Prawie 2 miliony osób w Polsce to osoby niewidome i słabowidzące, które często są wykluczone z życia społecznego. A pies przewodnik jest niemal jak luksusowy towar. Psów asystujących jest bowiem w Polsce tylko 150!
Inspiracją do powstania kampanii była „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci1 znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Przedstawiona na obrazie Cecylia Gallerani, kobieta bardzo dobrze wykształcona i biegle władająca językami obcymi, była jedną z najwybitniejszych poetek epoki renesansu. Przez wiele lat wygumkowywana z kanonów, jest dobrym punktem odniesienia do opowiadania historii wykluczonych, w tym niewidomych. Wiele ją łączy z prezeską Fundacji „Pies Przewodnik”, która swoje życie dzieli na to przed i po otrzymaniu psa przewodnika. Joanna, choć nie widzi, jest wszechstronnie wykształcona, pisze poezję i biegle włada językiem angielskim. Nie ma łasiczki, ma za to wyjątkowego psa przewodnika. To właśnie ona odpowiada za przekazywanie psów przewodników osobom niewidomym.
Dwuletnie szkolenie psa przewodnika kosztuje około 50-70 tysięcy złotych. Fundacja „Pies Przewodnik” przekazuje bezpłatnie psy przewodniki osobom niewidomym. Aby zwiększyć liczbę wyszkolonych psów potrzebuje jednak regularnego wsparcia. Jednym ze sposobów pomocy jest przekazanie 1% podatku.
Fundacja „Pies Przewodnik”
KRS 0000 378 82
1 Wykorzystano obraz Leonarda da Vinci Dama z gronostajem, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK)/Muzeum Książąt Czartoryskich, fot. Archiwum Fotograficzne MNK.
Źródło:
Fundacja "Pies Przewodnik"