mobile
REKLAMA

Drożej w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

Kwota za nieopłacenie postoju  teraz wynosi ona 300 zł. Jeśli jednak ukarany wniesie opłatę w ciągu siedmiu dni to kwota ta zmniejszy się do 100zł.

Marcin Kalicki
Drożej w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

Drożej w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego fot. ZDM.jpg

Zgodnie z nowymi stawkami obecnie postój w SPPN kosztuje: 4,50zł. za pierwszą godzinę; 5,40zł. za drugą godzinę; 6,40zł. za trzecią godzinę, zaś czwarta i kolejne to koszt równy 4,50zł. – Zmiana stawek stanowi ich urealnienie. W 2020 r. kiedy ustalana była poprzednia wysokość stawki, radni określili ją na poziomie 0,15% minimalnego wynagrodzenia - taki limit wynika z ustawy o drogach publicznych. Wraz ze wzrostem płac opłata za parkowanie przestaje spełniać swoją funkcję, ponieważ staje się relatywnie niższa. Dlatego konieczna jest waloryzacja stawki opłat za postój. Dzięki temu będą one dalej spełniać dotychczasową rolę, skłaniając do możliwie krótkiego postoju. Strefa nie służy bowiem generowaniu zysków, jej podstawowym celem jest zapewnienie wolnych miejsc postojowych w warunkach dużej presji parkingowej w centralnych obszarach miasta. Stawki urosły o ok. 15%, w granicach dopuszczonych ustawowo przez rząd – przekonują przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich. W konsekwencji powyższych zmian podwyższono także kwoty za nieopłacenie postoju. Teraz wynosi ona 300 zł. Jeśli jednak ukarany wniesie opłatę w ciągu siedmiu dni to kwota ta zmniejszy się do 100zł.

– Od kilku lat kontrola poboru opłat odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnego i wydajnego systemu kamer zamontowanych na samochodach elektrycznych. Analogiczny system informatyczny otrzymały niedawno również wszystkie patrole piesze ZDM, które uzupełniają trasy pokonywane przez samochody e-kontroli. Oznacza to, że cały proces jest teraz prostszy i bardziej zautomatyzowany. W związku z tym nie ma już potrzeby wykładania biletu parkingowego za szybę samochodu. Dlatego ten obowiązek został formalnie wykreślony z regulaminu wraz ze zniesieniem obowiązku o oznakowaniu samochodu informacją o korzystaniu z aplikacji do płatności mobilnych. Od teraz kierowca nie będzie zatem musiał stosować naklejek na szybę. Po wizycie w parkomacie nie trzeba też wracać do auta, aby wyłożyć bilet za szybą – przypominają drogowcy.

Marcin Kalicki

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda