mobile

Działania prezydenta w walce z COVID-19

Warszawa od kilku dni znajduje się w czerwonej strefie. Oznacza to nowe obostrzenia i kolejne wyzwania – m.in. w transporcie publicznym. Prezydent Rafał Trzaskowski osobiście nadzoruje bieżącą sytuację i większość działań – ich podsumowanie przedstawił na konferencji prasowej.

inf.prasowa
TAGI
Działania prezydenta w walce z COVID-19

- Bardzo dziękuję warszawiakom za odpowiedzialną postawę. Również dzięki wam komunikacja miejska może w tym trudnym czasie funkcjonować. Ponawiam prośbę do wszystkich, by nie korzystali z autobusu czy tramwaju w godzinach szczytu, jeśli nie ma absolutnej potrzeby – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

 

Transport Publiczny

Obostrzenia obowiązujące w strefie czerwonej oznaczają m.in. znaczne ograniczenie liczby miejsc w pojazdach transportu publicznego.

Od poniedziałku, 19 października, wysyłamy na trasy absolutnie wszystkie dostępne pojazdy: 1560 autobusów (więcej o ok. 40-50 autobusów w porannym szczycie niż zwykle), 425 tramwajów (więcej o 8 tramwajów), 20 pociągów SKM, 54 pociągi metra.

Miasto robi to, aby najbardziej obłożone linie zostały zasilone dodatkowymi kursami (rano i po południu). Zasilenia popołudniowe dla niektórych linii są znaczne (np. dla linii 120 jest to podwojenie liczby miejsc, mocno zasilona jest też linia 154). W sumie po południu uruchomiono dodatkowo 47 autobusów.

Stolica stawia też na informowanie pasażerów: na stacjach metra pracują informatorzy, którzy udzielają informacji o kursowaniu autobusów i tramwajów. Wszystko po to, by pasażerowie, którzy przyjadą metrem lub do metra, wiedzieli, ile mają czasu do kolejnych odjazdów i mogli zdecydować, do którego autobusu wsiąść, aby nie był przepełniony.

Prowadzone są ciągłe analizy liczby pasażerów – ręcznie i przy pomocy automatycznych zliczarek. Obserwatorzy korzystają z aplikacji na smartfony przygotowanej w Zarządzie Transportu Miejskiego, do której wpisują dane z obserwacji. Dzięki temu na bieżąco trafiają one do ZTM, gdzie są analizowane razem z danymi ze zliczarek autobusowych. Na tej podstawie planowane są ewentualne dodatkowe zasilenia linii rezerwowymi autobusami.

Dzięki dodatkowym kursom, kampanii informacyjnej i odpowiedzialności warszawiaków przepełnienia zdarzały się bardzo rzadko – zarówno wczoraj jak i dziś rano w transporcie publicznym było spokojnie i bezpiecznie. Przepełnienia zdarzały się bardzo rzadko - oscylują one w zakresie 1-2 proc. zmierzonych kursów.

Do tej pory było tylko jedno zatrzymanie spowodowane zbyt dużą liczbą pasażerów.

 

Nie notuje się też istotnych problemów w sieci tramwajowej. Tramwaje z uwagi na znaczną pojemność pojazdów bardzo dobrze sobie radzą w obecnej sytuacji.

 

Warszawa kontroluje również pociągi SKM i metra, gdzie do tej pory nie odnotowano znaczących problemów.

 

 

Linie Cmentarne 

Mimo  apeli i wysyłanych pism, miasto wciąż nie otrzymało decyzji rządu nt. ewentualnych obostrzeń podczas nadchodzącego dnia Wszystkich Świętych. Nie czekając na rząd, prezydent Rafał Trzaskowski postanowił uruchomić specjalną linię cmentarną, która funkcjonuje od minionej soboty - wcześniej niż to było w poprzednich latach. Pojazdy WTP będą jeździć też zdecydowanie częściej, w razie potrzeby będziemy reagowali na bieżąco.

 

- Ponawiam apel do rządzących w kwestii ewentualnych obostrzeń dot. zbliżającego się święta Wszystkich Świętych. Tu też mam prośbę do warszawiaków – niezależnie od instrukcji płynących z rządu, żeby nie kumulować wizyt na cmentarzach tego jednego dnia – powiedział prezydent.

 

 

Apel do przedsiębiorców

W ramach działań przeciw epidemii zaapelowano do przedsiębiorców o wprowadzenie udogodnień dla pracowników.

- Apeluję również do przedsiębiorców, by umożliwili pracownikom pracę zdalną i elastyczne godziny pracy. Ważne, byśmy wszyscy ograniczyli spotkania face to face – powiedział Rafał Trzaskowski.

W piśnie skierowanym do organizacji przedsiębiorców i pracodawców zwracamy też uwagę na ograniczenie przemieszczania się środkami komunikacji publicznej.

- Jeszcze dzisiaj list w tej sprawie zostanie przesłany do organizacji przedsiębiorców – zapowiedział prezydent.

 

 

Obniżki czynszu dla przedsiębiorców

Prezydent przypomniał też, że już w lipcu wyszliśmy z przedłużeniem planu pomocy dla przedsiębiorców, zanim nastąpił wzrost liczby zakażeń po wakacjach.

Warszawa pomaga przedsiębiorcom poprzez obniżkę czynszów w lokalach użytkowych. To spora ulga nie tylko dla gastronomii, ale także innych punktów usługowych, np. fryzjerów, biur czy dla organizacji pozarządowych. Czynsze są obniżane do rzeczywistych kosztów utrzymania (średnio ok. 7-8 zł za m2). Są to zazwyczaj  obniżki kilkudziesięcioprocentowe.

Taką obniżkę można zastosować, gdy spadek dochodów najemców lub konieczność całkowitego zamknięcia lokalu nastąpi z powodu ograniczeń, nakazów lub zakazów wprowadzonych przepisami rozporządzenia ministra lub Rady Ministrów.

Od marca z takiej formy pomocy skorzystało dotychczas ponad 3400 warszawskich  przedsiębiorców – najemców lokali użytkowych - na łączną kwotę 27,5 mln zł.

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy posiadają ogródki gastronomiczne w miejskim pasie drogi, do końca roku mają 75 proc. bonifikatę za zajęcia pasa drogowego.

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda