Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, zbrodni o której przez wiele lat nie mówiono. Jak przypomina Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego święto zostało uchwalone przez Sejm RP w hołdzie oficerom i przedstawicielom polskiego państwa pomordowanym w 1940 roku na rozkaz Kremla.

W tym roku obchodzimy 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji Sejm ustanowił 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.
Jak przypomina Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zamordowało prawie 22 tys. obywateli polskich. Wśród nich znalazło się 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP oraz straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów ze wschodniej części Polski. Prawie 3,5 tys. polskich więźniów zostało aresztowanych i zamordowanych przez NKWD na terenie obecnej Ukrainy.
Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, który stał się symbolem zbrodni. Jeńcy ze Starobielska ponieśli śmierć w Charkowie, a z Ostaszkowa - w Kalininie (ob. Twer). Ciała zamordowanych w Kalininie przewożono następnie do Miednoje i złożono w masowych grobach. Egzekucje więźniów przeprowadzano także w więzieniach NKWD w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Chersoniu oraz innych miejscach na terenie ZSRR. Liczba wszystkich ofiar do dziś nie została ustalona.
13 kwietnia 1943 r. Niemcy podali informację o odkryciu w lesie katyńskim masowych grobów. Rząd RP na uchodźstwie zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Na początku 1944 r. do Katynia przysłano komisję z udziałem lekarzy sądowych. Przewodniczył jej Nikołaj Burdenko, naczelny lekarz Armii Czerwonej. Sporządzony przez komisję raport całą winę za zamordowanie polskich jeńców w Katyniu przypisał Niemcom. Do grobów podrzucono „dowody”, które miały świadczyć, że egzekucje nastąpiły jesienią 1941 r., czyli w czasie, gdy na terenach tych znajdowali się Niemcy.
Pod koniec rządów Michaiła Gorbaczowa do popełnienia zbrodni katyńskiej przyznał się Związek Radziecki. 13 kwietnia 1990 r. w komunikacie agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD.
W 2000 r. otwarto cmentarze w Charkowie, Katyniu i Miednoje, zaś w 2012 r. – w Bykowni koło Kijowa".
XVIII Katyński Marsz Cieni
Dziś ulicami Warszawy przejdzie organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław”. XVIII Katyński Marsz Cieni. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Katyńskie.
- O godzinie 15.00 spod byłej siedziby Muzeum Wojska Polskiego (Aleje Jerozolimskie 3) wyruszy ok. 350 rekonstruktorów, aby przejść ulicami Warszawy w XVIII Katyńskim Marszu Cieni. Będzie to hołd dla 22 tys. polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni - informuje IPN.
Trasa XVIII Katyńskiego Marszu Cieni:
- godz. 15.00 – b. Muzeum Wojska Polskiego – rozpoczęcie Marszu
- godz. 15.20 – kościół pw. Świętego Krzyża – czytanie obozowych listów do rodzin
- godz. 15.40 – pl. Zamkowy – odczytywanie listy zabitych polskich oficerów
- godz. 16.10 – pl. Krasińskich – wspomnienie zamordowanych duchownych
- godz. 16.30 – pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej – zakończenie Marszu.
fot. Wikipedi Adrian Grycuk Źródło: MKiDN, IPN