mobile
REKLAMA

Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jak przypomina Urząd Statystyczny w Warszawie to dzień ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest uświadamianie opinii publicznej o problemie ubóstwa i konieczności jego zwalczania. Wg danych US w województwie mazowieckim w 2023 r. sytuacja gospodarstw domowych w porównaniu z rokiem poprzednim poprawiła się

IS
Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

W Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem warto zerknąć na dane statystyczny dotyczące sytuacji w gospodarstwach domowych mieszkańców Mazowsza. Urząd Statystyczny w Warszawie podał szczegółowe dane. Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę wynosił 3208,99 zł, a jego wartość zwiększyła się w skali roku o 14,3%. Przeciętne miesięczne wydatki gospodarstwa domowego na 1 osobę wynosiły 1849,11 zł i były o 10,0% wyższe niż przed rokiem. Udział przeciętnych miesięcznych wydatków w dochodzie rozporządzalnym ukształtował się na poziomie 57,6% i był o 2,3 p. proc. niższy niż w 2022 r. Zwiększyły się w stosunku do 2022 r. przeciętne miesięczne wydatki jednej osoby na rekreację i kulturę (o 26,9%), żywność i napoje bezalkoholowe (o 12,9%), użytkowanie mieszkania i nośniki energii (o 11,3%).

 Subiektywna ocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych uległa poprawie. W skali roku o 1,3 p. proc. wzrósł odsetek gospodarstw domowych oceniających swoją sytuację materialną jako dobrą albo raczej dobrą. Zmniejszył się natomiast udział gospodarstw postrzegających swoją sytuację jako przeciętną o 0,8 p. proc., a także udział gospodarstw domowych określających swoją sytuację jako raczej złą albo złą o 0,5 p. proc.

Osoby potrzebujące wsparcia mogły otrzymać pomoc zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej.

W 2023 r. świadczenia w formie pieniężnej otrzymało na podstawie decyzji 90,7 tys. osób (w 2022 r. – 94,8 tys.). Największą grupę beneficjentów (54,1 tys. osób, o 4,7% mniej niż w 2022 r.) stanowiły osoby korzystające z różnych zasiłków celowych, a następnie z zasiłków stałych (20,8 tys. osób, o 3,3% mniej niż w 2022 r.).

Świadczenia w formie niepieniężnej przyznano na podstawie decyzji 58,5 tys. osób (w 2022 r. – 58,3 tys.). Był to głównie codzienny gorący posiłek (38,9 tys. osób), a ponadto usługi opiekuńcze obejmujące zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych (14,4 tys. osób).

Długotrwała lub ciężka choroba to najczęstszy powód przyznania świadczenia z pomocy społecznej. Na podstawie decyzji w 2023 r. takie wsparcie otrzymało 45,4 tys. rodzin (o 1,7% mniej niż w 2022 r.).

fot. Andrew Khoroshavin z Pixabay

Źródło US Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda