mobile
REKLAMA

Dziś Światowy Dzień Krwiodawstwa

Jak przypomina Państwowy Instytut Medyczny MSWiA dziś obchodzimy 20. rocznicę Światowego Dnia Krwiodawcy. - Pamiętajmy, że oddawanie krwi to prosty, ale niezwykle ważny akt, który może uratować życie – podkreślają przedstawiciele PIM MSWiA. W województwie mazowieckim w tym roku o 2,5 proc. wzrosła liczba krwiodawców

NKK
Dziś Światowy Dzień Krwiodawstwa

Światowy Dzień Krwiodawstwa obchodzony jest na całym świecie 14 czerwca. Jest to data nieprzypadkowa. 14 czerwca 1868 r. urodził się Karl Landsteiner, który w 1901 r. odkrył grupy krwi, a w 1930 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Światowa Organizacja Zdrowia w 2005 r. ogłosiła to święto, jako wydarzenie cykliczne.

W tym roku obchodzimy je po raz 20., a jego hasło brzmi: „20 lat celebrowania dawstwa krwi: Dziękujemy krwiodawcy!”

Jak przypomina Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie – Pamiętajmy,że krwi nie da się wyprodukować, za to można się nią podzielić.

W województwie mazowieckim w ubiegłym roku w stosunku do roku 2022 r. przybyło osób, które podzieliły się krwią.

- W 2023 roku w województwie mazowieckim było 72 054 krwiodawców i liczba ta była o 2,5% wyższa niż rok wcześniej. Liczba donacji w przeliczeniu na 10 tys. osób wyniosła na Mazowszu 299, to jest o 402 mniej niż w najlepszym pod tym względem województwie podlaskim – mówi Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Odznaka i tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi przysługuje każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi.

Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi może być dodatkowo nadana odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu.

Jak dziś wygląda stan zapasu krwi w Warszawie?

Wg danych na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie jest duże zapotrzebowanie na krew z grupy 0 Rh-. Stan zapasów tej grupy krwi określany jest jako niski. Jako średni określany jest zapas krwi z grupy: B Rh-, O Rh+ oraz A Rh+.

W przypadku zapasu płytek krwi najbardziej brakuje płytek krwi z grupy AB Rh-, ich zapas określany jest, jako bardzo niski.

Średni zapas krwi dotyczy grup: 0 Rh-, AB Rh -, A Rh+.

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda