mobile
REKLAMA

Dzwon Katyński - nowy element Muzeum

Przy murze Cytadeli Warszawskiej na skrzyżowaniu Wybrzeża Gdańskiego i ulicy Krajewskiego, w godzinach popołudniowych 4 sierpnia zawieszono Dzwon Katyński. Jest elementem Muzeum Katyńskiego, które zostanie otwarte niebawem.

Dzwon Katyński - nowy element Muzeum

Dzwon razem z dzwonnicą - latarnią jest wizualnym i dźwiękowym znakiem pamięci. Pamięci o dziesiątkach tysięcy Polakach zamordowanych  przez NKWD wiosną 1940 roku w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie. Jest kontynuacją znaku istniejących cmentarzy katyńskich.

17 września 1939 roku na mocy paktu Ribbentrop - Mołotow na wschodnie ziemie Polski weszły z akcją zbrojną wojska Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Do terroru hitlerowskiego dołączył terror stalinowski. Ponad 20 tysięcy polskich, w tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji zostało zamordowanych strzałem w tył głowy.
Pierwsze groby zostały odkryte już w październiku 1941 roku. W kwietniu 1943 roku Niemcy w lesie katyńskim rozpoczęliprace ekshumacyjne i nagłośnili fakt odkrycia grobów i zbrodni dokonanej przez Związek Radziecki. Przez cały czas trwania ustroju komunistycznego w Polsce temat zbrodni katyńskiej był przemilczany. W 1992 roku została powołana Federacja Rodzin Katyńskich, której celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej i pielęgnowanie pamięci o zamordowanych Polakach na terenie dawnego ZSRR.

Muzeum Katyńskie funkcjonuje jako oddział Muzeum Wojska Polskiego przy Al. Jerozolimskich 3. Nową siedzibę będzie miało w Cytadeli Warszawskiej.

Dzwon Katyński wyposażony jest w elektroniczną aparaturę dźwiękową, która stanowi część ekspozycji, z uwagi na specjalnie zaprojektowaną przestrzelinę - dzwon nie może wydawać czystego dźwięku. Dopełnieniem konstrukcji będzie snop światła wydobywający się z symbolicznego dołu śmierci wykopanego u podstawy konstrukcji nośnej. Na dzwonie znajduje się tekst roty przysięgi z lat czterdziestych XX w. Po drugiej stronie relief - żołnierski orzeł i ślad po pocisku.

Parametry dzwonu: średnica - 1460 mm, waga - 1950 kg. Wysokość dzwonnicy - ponad 12 m.
Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda