Edukacja w czasie pandemii: nauczanie zdalne do 14 lutego
Rząd przedłużył właśnie edukację zdalną dla uczniów szkół ponadpodstawowych i uczniów klas 4-8 do 14 lutego. Ostateczna decyzja o powrocie do szkolnych ławek ma zapaść po tym terminie.
W warszawskich szkołach podstawowych i przedszkolach obowiązują rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, a miasto cały czas monitoruje sytuację po powrocie najmłodszych roczników do szkół.
- Na ponad 47 tys. uczniów klas I-III na zajęcia stacjonarnie uczęszcza obecnie ponad 41 tys., co oznacza frekwencję na poziomie 87 proc. Na zajęcia w przedszkolach uczęszcza natomiast 70 proc. wychowanków. Powodów do optymizmu jednak nie mamy. Systematycznie wzrasta liczba podstawówek, w których dochodzi do zakażeń. Koronawirus znika jedynie z rządowych statystyk – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st Warszawy.
Po pierwszym tygodniu od powrotu uczniów klas I-III, zajęcia stacjonarne były całkowicie zawieszone w jednej szkole podstawowej, a naukę zdalną wprowadzono dla klasy 2 w jednej ze stołecznych podstawówek.
Sytuacja w przedszkolach przedstawiała się następująco: całkowicie zawieszone zajęcia w pięciu przedszkolach, a w ośmiu przedszkolach oraz w 2 oddziałach przedszkolnych w podstawówkach zawieszone zajęcia dla części wychowanków.
Zawieszono również zajęcia stacjonarnie w sześciu placówkach specjalnych, a w 14 kolejnych nauka dla części oddziałów odbywała się w trybie zdalnym lub hybrydowym.
Stan na piątek, 29 stycznia to częściowo zawieszone zajęcia w sześciu szkołach podstawowych (dla 15 klas I-III) oraz jednym zespole szkolno-przedszkolnym (jedna klasa). Ponadto całkowicie zawieszone zajęcia stacjonarne w pięciu przedszkolach, a w 15 placówkach dla części grup oraz zawieszone zajęcia dla trzech oddziałów przedszkolnych w dwóch szkołach podstawowych.
Nadal zawieszone są zajęcia stacjonarne w sześciu placówkach specjalnych, a częściowo w 16.
Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych nie chodzi obecnie ponad 15 tys. przedszkolaków, w zajęciach w podstawówkach nie uczestniczy ponad 430 uczniów z klas 1-3.
Pomimo zastosowanych środków bezpieczeństwa mamy obecnie 104 zakażonych nauczycieli, 252 pedagogów przebywa na kwarantannie, a 1373 na zwolnieniach lekarskich. Koronawirus nie omija też pracowników administracji i obsługi. Zakażenia odnotowano u 46 osób. 100 osób przebywa na kwarantannie, a 611 jest na L-4.
- Jako samorządowcy apelowaliśmy do rządu o wpisanie nauczycieli do etapu 1 oraz zaszczepienie tej grupy jak najszybciej. Od tego zależy powodzenie całej akcji i bezpieczny powrót do szkół pozostałych uczniów - dodaje wiceprezydent.
Źródło: UM Warszawa