mobile

Gdzie odbyć szkolenie UDT w Warszawie i jak to się odbywa

Te dziedziny przemysłu, które nie mogą funkcjonować bez użycia pojazdów specjalnych, stale poszukują specjalistów w tym zakresie. Obsługa wózków widłowych, żurawi, podestów ruchomych i pozostałych urządzeń podlegających dozorowi technicznemu wymaga posiadania odpowiednich uprawnień potwierdzonych pozytywnie zdanym egzaminem UDT. Warszawa i pozostałe większe miasta oferują pełną gamę kursów UDT – w zależności od zapotrzebowania. Jak wygląda cały cykl szkolenia UDT i egzamin końcowy oraz gdzie odbyć takie szkolenie w Warszawie?

Artykuł sponsorowany
TAGI szkolenia
Gdzie odbyć szkolenie UDT w Warszawie i jak to się odbywa

Gdzie organizowane są kursy UDT?

Szkolenia z zakresu obsługi urządzeń transportu bliskiego mogą przeprowadzać różne ośrodki doskonalenia zawodowego i podmioty na terenie całego kraju. Egzamin końcowy, będący podstawą uzyskania uprawnień do obsługi konkretnego rodzaju urządzenia, jest przeprowadzany wyłącznie przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). W związku z tym warto sprawdzić przed przystąpieniem do szkolenia, czy firma oferująca kursy UDT uzgodniła program szkolenia z urzędem. Opcja ta nie jest obowiązkowa, ale kurs przeprowadzony zgodnie z wytycznymi UDT, ułatwia zaliczenie egzaminu końcowego.

Kursy UDT w Warszawie i pozostałych większych miastach Polski oferują możliwość uzyskania uprawnień na dowolne urządzenie objęte dozorem technicznym. W przypadku mniejszych miast oferta szkoleniowa może być mniej urozmaicona. Częstotliwość szkoleń UDT również bywa mniejsza. 

Wszystkie szkolenia mogą odbywać się zarówno w siedzibie organizatora kursu, jak również w miejscu pracy pracowników (część firm oferujących szkolenia wyjazdowe dojeżdża do firm lub organizuje kurs w magazynach, na placach budowy etc.). 

Kto może starać się o uprawnienia UDT?

Wymagania stawiane kandydatom na przyszłych operatorów nie są wygórowane. Osoba starająca się o uzyskanie uprawnień powinna być pełnoletnia oraz zdolna psychicznie i fizycznie do wykonywania pracy operatora. W niektórych sytuacjach potrzebne może być również posiadanie prawa jazdy.

Szkolenia UDT – zakres tematyczny i czas trwania kursu

Czas trwania szkoleń UDT bywa różny, w zależności od rodzaju urządzenia i ośrodka organizującego kurs. Minimalny czas trwania reguluje Urząd Dozoru Technicznego, w programie nr 2/2007/OUTB. Określa on konieczną liczbę godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego. 

Szkolenie podstawowe trwa nie mniej niż 35 godzin (po 45 minuta każda) + 4-godzinne szkolenie uzupełniające przeznaczone dla wszystkich kursantów, którzy nie przejdą pomyślnie wstępnego testu sprawdzającego poziom wiedzy kandydatów. Te 35 godzin szkolenia obejmuje 25 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin części praktycznej (obsługa urządzeń). Etapem końcowym jest egzamin. Pozytywny wynik skutkuje uprawnieniami wydanymi na 5 lub 10 kolejnych lat – w zależności od urządzenia.

Czas trwania szkolenia to kilka dni, zależnie od rozplanowania poszczególnych zajęć. Do całości czasu należy doliczyć czas oczekiwania na wyznaczenie terminu egzaminu końcowego oraz czas na wydanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Całość procesu może więc zająć około miesiąca. 

Jak wygląda egzamin końcowy UDT?

Egzamin przeprowadzany jest w miejscu szkolenia lub w miejscu pracy kandydata. Zazwyczaj trwa do 2  godzin. Zaczyna się od części teoretycznej, składającej się z kilkunastu pytań sprawdzających wiedzę dotyczącą budowy i działania urządzeń, przepisów BHP oraz obowiązujących procedur w razie pojawienia się nieprzewidzianych zdarzeń. Pozytywne zaliczenie części teoretycznej uprawnia do przystąpienia do egzaminu praktycznego.

Obejmuje ona umiejętność operowania danym urządzeniem i polega na poprawnym wykonywaniu manewrów zadanych przez egzaminatora. Wynik egzaminu jest znany natychmiast.

Kurs UDT w Warszawie – cena

Całość kosztów złożona jest z dwóch części: opłaty za kurs UDT i opłaty egzaminacyjnej. Koszty szkolenia są różne i zależne od wyboru ośrodka szkoleniowego, liczby kursantów, obowiązujących promocji etc. Wbrew pozorom, zdobycie uprawnień UDT w Warszawie lub innym dużym ośrodku może okazać się tańsze ze względu na większą konkurencję i zazwyczaj większą liczebność grup kursantów, co znacząco wpływa na obniżenie ceny kursu.

Opłata za sprawdzenie i poświadczenie umiejętności zawodowych (opłata egzaminacyjna) jest stała i ustalana na podstawie art. 23 ust. 4 zmienionej ustawy o dozorze technicznym i wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Aktualnie wynosi ona 193,78 zł. Wpłatę należy uiścić wraz ze złożeniem  wniosku o sprawdzenie kwalifikacji.

Co warto wiedzieć o uprawnieniach UDT?

Na koniec jeszcze kilka przydatnych informacji wartych zapamiętania – zwłaszcza w świetle zmienionych niedawno przepisów dotyczących uprawnień UDT na wszystkie urządzenia transportu bliskiego.

  • Uprawnienia są wydawane czasowo – niezależnie od tego czy obowiązują 5 czy 10 lat, ich kontynuacja wymaga przedłużenia uprawnień. Odbywa się ono poprzez złożenie odpowiedniego wniosku, nie później niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności uprawnień.
  • Przedłużenie uprawnień jest bezpłatne.

Uprawnienia UDT obowiązują wyłącznie na terenie Polski. Teoretycznie na terenie państw członkowskich UE organy uprawnione powinny uznać kwalifikacje nabywane w innych krajach unijnych, w praktyce jednak bywa różnie i należy się liczyć z koniecznością ponownego nabycia uprawnień zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w innym kraju. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku konieczności uznania przez UDT uprawnień uzyskanych w innym kraju członkowskim niż Polska. Praktyka pokazuje, że z procedurami w tym zakresie bywa różnie.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda