Grunt to pozytywne myślenie. W Warszawie ruszyła kampania „Rada na raka prostaty”
Rak jest poważnym wyzwaniem zarówno medycznym, jak i psychologicznym oraz finansowym – powiedzieli we wtorek eksperci na konferencji prasowej w Warszawie inaugurującej kampanię edukacyjną „Rada na raka prostaty”.
- Wśród chorych na nowotwory lepiej rokują ci, którzy mają poczucie, że w jakiś sposób kontrolują chorobę i wpływają na jej przebieg – podkreśliła dr Mariola Kosowicz z Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie. Wystarczy, że pacjenci interesują się tym, jakie są możliwości terapii, i z jakiej mogliby skorzystać.
Specjalistka powołała się na badania przeprowadzone w warszawskim Centrum Onkologii. Wykazały one, że depresja i napady leku częściej występują u chorych będących na emeryturze lub rencie, z bierną postawą, którym się wydaje, że nic już nie może im pomóc. Depresja i lęk znacznie rzadziej zdarzają się u ludzi aktywnych, interesujących się własną chorobą, którzy są dla onkologa partnerem w wyborze optymalnej strategii leczenia.
- Temu służy kampania, chcemy przekonać mężczyzn z rakiem prostaty, że nawet w zaawansowanych stanach tej choroby jest możliwe leczenie wydłużające życie i poprawiające jego jakość – podkreślił prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” Tadeusz Włodarczyk.
Źródło: kurier.pap.pl