Historia jednego zdjęcia
Dzisiaj słów kilka o bardzo ciekawym konkursie zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Był to konkurs na zdjęcie poświęcone godzinie „W”. Należy odnotować, że w ramach 4. edycji konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamięć »W« kadrze” nadesłano rekordową liczbę 1650 zdjęć. Rzeczywiście, liczba imponująca.
Konkursowe prace zostały przesłane z blisko 40 miejscowości w całej Polsce. To świadczy o tym, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest ciągle żywa i to nie tylko w stolicy naszego kraju. Jednak zdjęcia nadeszły nie tylko z Polski. Bardzo wyraźny był także udział uczestników spoza naszego kraju, dzięki którym konkurs objął swoim zasięgiem pięć kontynentów, a najdalsze zgłoszenie pochodziło aż z Nowej Zelandii. Warto także podkreślić imponującą pulę nagród, która w tym roku opiewa na łączną kwotę 28 000 zł.
Grand Prix zdobyła Monika Szymaszek, która wykonała zdjęcie 1 sierpnia 2022 r. podczas obchodów godziny „W” na skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z Racławicką.q
Godzina „W”, w której zatrzymujemy się, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim, to zaledwie jedna minuta. Zwyciężczyni tegorocznego konkursu fotograficznego „Pamięć »W« kadrze” wystarczyło z niej jedynie kilkanaście sekund, by uchwycić emocje, które nie sposób ubrać w słowa… Brawa dla autorki zdjęcia!
Jednym z ochockich wydarzeń upamiętniających Powstanie Warszawskie są spontaniczne obchody godziny „W” na skrzyżowaniu ulicy Żwirki i Wigury z Racławicką inspirowane, między innymi przez kibiców Legii Warszawa. Podobnie było w tym roku. Zebrało się wiele osób, aby oddać hołd powstańcom. Gościem honorowym był uczestnik powstania – Marian Łyczkowski ps. „Żwir”. I właśnie on został uchwycony w kadrze Moniki Szymaszek – zdobywczyni Grand Prix w konkursie fotograficznym Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przypomnijmy, że Marian Łyczkowski ps. "Żwir", żołnierz Armii Krajowej, a po wojnie wybitny architekt. w listopadzie świętował 96 urodziny. Walczył w Brygadzie Kieleckiej AK, w oddziale legendarnego Antoniego Hedy "Szarego". Brał między innymi udział w likwidacji niemieckiego kata – Fittinga. Brygada szła również na pomoc walczącej Warszawie, niestety nie udało im się dotrzeć.
Na zakończenie cytat z autorki nagrodzonego zdjęcia: „Znać Was Bohaterowie, Powstańcy, to dla mnie wciąż ogromny powód do wzruszeń”
Fot. K.Jerzy