mobile
REKLAMA

Klauzula wykonalności – co oznacza dla dłużnika?

Często można usłyszeć, że wobec dłużnika został wydany wyrok z klauzulą wykonalności. Co jednak oznacza ta formułka? Niesie ona za sobą bardzo konkretne konsekwencje prawne. Zobacz, do czego upoważnia wierzyciela i co robić w takiej sytuacji.

Artykuł sponsorowany
Klauzula wykonalności – co oznacza dla dłużnika?

Klauzula wykonalności – co to jest?

Klauzula wykonalności jest aktem urzędowym sądu. Stwierdza on, zgodnie z nazwą, że dane orzeczenie lub inny akt są wykonalne – tzn. mogą się stać podstawą do egzekucji. Kiedy sąd nada wyrokowi tę klauzulę, zamienia się on w tytuł wykonawczy. Ten dokument:

  • stwierdza, że roszczenie wierzyciela jest zasadne i ma on prawo do ubiegania się o zwrot należnych pieniędzy;
  • określa, jaka jest wartość długu;
  • wskazuje, że dłużnik ma obowiązek zwrócenia należnych pieniędzy.

Dlatego jest on już podstawą do tego, aby wierzyciel udał się do komornika i zawnioskował o wszczęcie egzekucji od dłużnika. Natomiast bez klauzuli wykonalności nie może on zlecić temu urzędnikowi podjęcia działań.

W prostszym ujęciu, klauzula wykonalności stanowi potwierdzenie, że można zlecić egzekucję komorniczą na podstawie otrzymanego orzeczenia sądowego.

Jak wierzyciel może uzyskać klauzulę wykonalności?

Aby uzyskać klauzulę wykonalności, trzeba złożyć wniosek. Sąd rozpatruje go najczęściej w ciągu 3 dni od jego otrzymania. W niektórych przypadkach – np. przy zasądzeniu alimentów – jest ona nadawana automatycznie.

Co jednak istotne, aby wyrok lub sądowy nakaz zapłaty mógł się zamienić w tytuł wykonawczy, musi się najpierw uprawomocnić. To następuje, jeśli dłużnik w ciągu 2 tygodni od jego otrzymania nie złoży odwołania.

Czy można się odwołać od klauzuli wykonalności?

Zarówno wierzyciel, jak i dłużnik mogą się odwołać od decyzji o nałożeniu klauzuli wykonalności. Jest na to 7 dni od momentu przekazania informacji o tym fakcie. Niemniej jednak, wcale nie musi to powstrzymać egzekucji komorniczej. Poza tym, aby zażalenie było skuteczne, musi ku istnieć być realna i dobrze umotywowana podstawa. Dlatego w praktyce jest to bardzo trudne.

Czy da się uniknąć klauzuli wykonawczej?

Klauzula wykonawcza to pierwszy krok w stronę egzekucji komorniczej. Jej wszczęcie nie należy do przyjemnych. Urzędnik może bowiem np. zająć konto bankowe, rentę lub emeryturę czy wypłatę, a nawet majątek. Jak się przed tym uchronić? Najlepsze rozwiązanie to dogadanie się w sprawie długu, zanim dojdzie do wydania tytułu wykonawczego. Najczęściej jest to możliwe! Warto ubiegać się po prostu o rozłożenie zadłużenia na raty. Ich dobrowolna spłata będzie mniej uciążliwa dla portfela, a poza tym obejdzie się bez dodatkowych nieprzyjemności.

Jak to zrobić? Najlepiej skontaktować się z podmiotem, który obsługuje Twój dług. Jeśli jesteś klientem Ultimo, będzie to proste – wystarczy np. zalogować się do portalu obsługi zadłużenia klienta online. Tam w kilka minut wybierzesz wysokość raty, którą możesz płacić i samodzielnie ustalisz harmonogram spłaty. Potem wystarczy się go trzymać i każdego miesiąca regulować należności. W ten sposób Twój dług zacznie maleć, a Ty zaczniesz się zbliżać do wolności finansowej. Powodzenia.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda