mobile
REKLAMA

Kolejna edycja bezpłatnych szczepień HPV dla stołecznej młodzieży

Dla wszystkich dziewczynek i chłopców między 12. a 13. rokiem życia zamieszkałych w Warszawie, miasto finansuje bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Ten wirus jest główną przyczyną raka szyjki macicy oraz wielu innych groźnych nowotworów i chorób.

Informacja prasowa
Kolejna edycja bezpłatnych szczepień HPV dla stołecznej młodzieży

Rak szyjki macicy oraz inne choroby powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papillomavirus – HPV) to problem zdrowia publicznego na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak szyjki macicy jest drugą, po raku piersi, przyczyną zgonów na nowotwory złośliwe wśród kobiet.

W Polsce raka szyjki macicy wykrywa się u ponad 3 tys. kobiet rocznie - połowa z nich umiera na tę chorobę. Złośliwemu nowotworowi można skutecznie zapobiegać dzięki profilaktyce, dlatego Warszawa przeznaczyła blisko 13 mln zł na kolejną edycję szczepień młodzieży przeciw HPV – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Szacujemy, że przez najbliższe trzy lata trwania tej edycji programu ze szczepień może skorzystać łącznie ponad 45 tys. dziewczynek i chłopców mieszkających w Warszawie – dodaje wiceprezydent.

 Zakażenie HPV jest w 100 proc. odpowiedzialne za raka szyjki macicy (nie ma raka szyjki macicy bez wcześniejszego zakażenia HPV), w 87 proc. za raka odbytu, a w 70 proc. za raka pochwy. HPV może się przyczyniać do powstawania innych, rzadszych nowotworów takich jak np. raki prącia i odbytu, dlatego szczepienia te są ważne również dla chłopców. Zakażenie HPV jest także w 90 proc. przyczyną brodawek narządów płciowych oraz powoduje brodawczakowatość dróg oddechowych.

Jak skorzystać z miejskiego programu szczepień przeciw HPV12?

Szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Z programu szczepień mogą skorzystać dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 r. ż., a przed ukończeniem 13 r. ż.).  Schemat szczepienia przeciw HPV składa się z dwóch dawek, Warszawa finansuje obie. Obecna edycja programu rozpoczęła się w styczniu br. i potrwa do grudnia 2024 r.

Do szczepień będą kwalifikowane osoby będące mieszkańcami Warszawy. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka lub chłopiec zostanie zakwalifikowane do szczepienia.

Lista podmiotów leczniczych, które w ramach miejskiego programu, wykonują szczepienia młodzieży przeciw HPV: zdrowie.um.warszawa.pl.

Badanie lekarskie przed szczepieniem nie jest wykonywane w ramach programu HPV12 oraz nie jest finansowane z budżetu m.st. Warszawy.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda