mobile
REKLAMA

Kolejne obiekty w ewidencji zabytków

Lista obiektów w stołecznej ewidencji zabytków wydłużyła się w ostatnim miesiącu o kilka nowych pozycji. Zarządzeniem Prezydent m.st. Warszawy na liście znalazły się między innymi domki fińskie z osiedla Jazdów, budynki Instytutu Lotnictwa, a także siedziba SKS Warszawianka.

Róża Paszkowska
Kolejne obiekty w ewidencji zabytków

W połowie kwietnia do ewidencji zabytków wpisano szereg obiektów wartościowych z punktu widzenia historycznego. Tym samym zostały one objęte ochroną konserwatorską z mocy prawa budowlanego. Jedną z nowych pozycji w rejestrze jest układ urbanistyczny SKS Warszawianka przy ul. Merliniego na Mokotowie. Kompleks sportowy na tym terenie reprezentuje powojenny modernizm. Założeniem projektantów było wkomponowanie obiektów sportowych w skarpę nadwiślaną. Budynki cechować się miały nowatorskim podejściem, będącym próbą połączenia kilku dziedzin sztuki – architektury, malarstwa i rzeźby. Na przestrzeni lat na terenie SKS Warszawianka powstały kolejne obiekty, które po części zatarły pierwotną tarasową kompozycję. Objęcie układu urbanistycznego ochroną konserwatorską pozwoli na skuteczniejszą kontrolę tego obszaru.

Na liście zabytków znalazły się także dwa drewniane domki fińskie z terenu osiedla Jazdów. Pierwszy z domków reprezentuje model Päiväkoto, drugi natomiast to model Metsäkoto. Kolonia domków jednorodzinnych powstała na tyłach Parku Ujazdowskiego w 1945 roku. Drewniane budynki stanowiły pierwotnie tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. Domki faktycznie pochodziły z Finlandii – około 400 takich obiektów zostało przywiezionych do Warszawy w ramach reparacji wojennych przekazanych przez Finlandię na rzecz ZSRR. Prowizoryczne z założenia osiedle przetrwało do dziś, stanowiąc ciekawostkę w przestrzeni miejskiej.

Do ewidencji wciągnięte zostały również budynki administracyjne Instytutu Lotnictwa, znajdujące się przy al. Krakowskiej. Zostały one wzniesione z szarej cegły w stylu modernistycznym. Oprócz wymienionych obiektów, ochroną konserwatorską objęto historyczne nawierzchnie ulic Żytniej i Drobiazg. W ewidencji znalazł się też układ urbanistyczny osiedla Zatrasie, zaprojektowany przez Jacka Nowickiego w latach 60. XX wieku. Myślą przewodnią architekta było stworzenie osiedla wyposażonego w pełną infrastrukturę, dostępną bez konieczności pokonywania ciągów ulicznych.

Dzięki wpisaniu wyżej wymienionych obiektów i układów urbanistycznych do ewidencji zabytków wszelkie pozwolenia na budowę uzgadniane będą z konserwatorem zabytków. Pomoże to zachować wyjątkowy styl i historyczny charakter budynków i przestrzeni miejskiej.

Róża Paszkowska/fot.wikipedia

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda