mobile
REKLAMA

Kolejne piece do likwidacji

W ubiegłym tygodniu zaakceptowana została kolejna lista wniosków, dzięki którym warszawiacy będą mogli z miejskim dofinansowaniem zlikwidować kotły i piece na paliwo stałe. Dziś natomiast rozpoczął się nabór zgłoszeń od mieszkańców, którzy chcieliby przeprowadzić taką inwestycję w przyszłym roku.

inf. pras.
TAGI
Kolejne piece do likwidacji

W czwartek, 31 sierpnia, zaakceptowana została lista, dzięki której wsparcie ze środków m.st. Warszawy uzyskały projekty modernizacji 23 kotłowni  na sumę 175 046,68 zł. Dwadzieścia z nich zostanie unowocześnionych  indywidualnie przez mieszkańców (dotacje do 7 000 zł), a trzy przez wspólnoty mieszkaniowe (dotacje do 20 000 zł). W kolejnym sezonie grzewczym w większości z tych nieruchomości, ciepło będzie wytwarzane w ekologicznych piecach gazowych.

 

Od początku roku na wsparcie montażu ekologicznych źródeł ogrzewania Warszawa przeznaczyła już blisko 2,9 mln zł. Za tę kwotę przeprowadzonych zostanie ponad 280 inwestycji.

 

Rok 2017 jest pierwszym, w którym  tzw. ekodotacje przyznawane są na modernizację kotłowni. Znaczna część remontów jest już w trakcie realizacji – 277 inwestycji spośród 400 wniosków. Inwestycje związane z wymianą pieców prowadzone są również przez instytucje i jednostki budżetowe m.st. Warszawy. W tym roku będzie to 17 inwestycji, które zostały wsparte kwotą ponad 671 tys. złotych.

 

W piątek rozpoczęła się druga edycja naboru wniosków na modernizację kotłowni połączoną z likwidacją kotłów i pieców węglowych. Mieszkańcy stolicy mogą otrzymać od 7 do 20 tysięcy złotych na ten cel. Inwestycje te będą mogły zostać zrealizowane w przyszłym roku. Więcej informacji o sposobie i trybie składania wniosków tutaj.

 

W  2017 roku z budżetu m.st. Warszawy dofinansowanych zostanie  aż 1994 inwestycji służących ochronie przyrody i gospodarce wodnej – skorzysta z nich nawet 3100 gospodarstw domowych. Kwota wsparcia dla wszystkich projektów wyniesie blisko 15 milionów złotych. Większość, bo aż 1163 z tych przedsięwzięć związana będzie bezpośrednio z ochroną powietrza. Więcej informacji o ekodotacjach przyznanych w tym roku można znaleźć tutaj.

 

Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

Działania dotyczące poprawy jakości powietrza w Warszawie prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń oraz energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki podpisanemu w maju 2016 roku zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy zatwierdzającemu „Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”. Budżet Programu ma wartość 16 miliardów złotych.

 

Tylko w budżecie m.st. Warszawy na 2017 rok na ochronę środowiska przeznaczonych zostało ponad 2 miliardy złotych. Ponad 1,1 miliarda złotych z tej kwoty przeznaczonych będzie na ochronę powietrza w Warszawie. Wśród realizowanych za te środki działań znajdują się m.in. rozbudowa II linii metra, zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, rozwój infrastruktury rowerowej czy też letnie oczyszczanie ulic. Część z tych pieniędzy przeznaczona jest także na dopłaty do inwestycji polegających na wymianie starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem, a także na przyłączenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej - opisane powyżej.

 

W kontroli domowych palenisk pomocne są także nowoczesne radiowozy przekazane Straży Miejskiej m.st. Warszawy.  Pięć laboratoriów na kołach przystosowanych jest do pracy w zróżnicowanym terenie i wyposażonych w najnowocześniejsze systemy kontrolno-pomiarowe. Oprócz badań jakości powietrza, strażnicy mogą również sprawdzać stan cieków wodnych.

 

Dotacje dostępne od lat

W latach 2007-2016 z programu dotacyjnego skorzystało prawie 5 tysięcy gospodarstw domowych. W tym czasie ponad 12,1 miliona złotych przeznaczono na dofinansowanie likwidacji zbiorników bezodpływowych (4043 dotacje), a ponad 4,7 miliona złotych na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest (424 dotacje).

 

Od 2012 roku w stolicy prowadzony jest również program dotacyjny dla mieszkańców, którzy chcą wykorzystywać odnawialne źródła energii. Dotychczas udzielono na ten cel 434 dotacje na łączną kwotę ponad 6,4 miliona złotych.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda