Kontrola przewozu na aplikacje mobilne
Stołeczni urzędnicy wspólnie z policją i strażą graniczną ponownie skontrolowali przewoźników w transporcie osobowym czyli taksówki zamawiane poprzez aplikacje mobilne. Cel kontroli to poprawa jakości usług świadczonych na terenie Warszawy.
- Od wiosny dostajemy bardzo niepokojące informacje dotyczące gwałtów i innych przestępstw na tle seksualnym w przewozach na aplikacje mobilne w Warszawie. Od razu zareagowaliśmy: sfinansowaliśmy i zorganizowaliśmy wspólne kontrole z policją, wysłaliśmy pisma do ministerstwa z rekomendacjami dotyczącymi zmiany w prawie i zrealizowaliśmy kampanię informacyjną w przestrzeni publicznej. Samorząd ma jednak ograniczone możliwości i narzędzia: tu potrzebna jest zdecydowana reakcja ustawodawcy i reakcja odpowiednich służb, przede wszystkim policji– powiedziała zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.
Urząd m.st. Warszawy we współpracy z Komendą Stołeczną Policji są autorami kampanii społecznej pn. „Bezpieczna taksówka".
- Akcje informacyjne i kampanie są skierowane do użytkowników przejazdów, a więc potencjalnych ofiar, a musimy egzekwować zasadę: zero tolerancji dla sprawców - dodaje zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.
Od kwietnia w ramach działań kontrolnych kierowane są dodatkowo patrole, przydzielono ich 45 miesięcznie. W sumie w 2022 r. samorząd warszawski zaplanował do zrealizowania 405 tzw. służb ponadnormatywnych na sumę 129 600 zł.
Ostatnie kontrole zostały przeprowadzone 18 i 24 listopada w imieniu prezydenta m.st. Warszawy we współpracy z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Placówka Straży Granicznej w Warszawie.
Łącznie przeprowadzono 122 czynności sprawdzająco-kontrolnych w wyniku czego stwierdzono szereg nieprawidłowości, brak poszanowania prawa i narażania przewożonych osób na niebezpieczeństwo. Do najpoważniejszych naruszeń należały:
- 1 kierowców legitymowało się fałszywym prawem jazdy,
- 8 kierowców nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami,
- 2 kierowców po użyciu środków odurzających,
- 1 kierowca z Sądowym zakazem prowadzenia pojazdów,
- 24 zatrzymanych kierowców nie spełniało wymagań ustawy o transporcie drogowym w zakresie wykonywania transportu drogowego osób (np. brak licencji, brak badań lekarskich lub psychologicznych) oraz naruszyli przepisy prawa miejscowego (np. nieprawidłowe oznakowanie taksówki).
W ramach współdziałań kontrolnych do 28 listopada 2022 r. sprawdzono 1390 kierowców w wyniku czego stwierdzono:
- 53 kierowców legitymowało się fałszywym prawem jazdy,
- 90 kierowców nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami,
- 5 kierowców w stanie nietrzeźwości,
- 4 kierowców po użyciu środków odurzających,
- 2 kierowca z Sądowym zakazem prowadzenia pojazdów,
- 57 pojazdy odholowano,
- 141 kierowców nie spełniało wymagań ustawy o transporcie drogowym w zakresie wykonywania transportu drogowego osób (np. brak licencji),
- 22 kierowców zatrzymała Straż Graniczna.
Warto pamiętać
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przy przewozie osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 7 osób łącznie z kierowcą zabronione jest wykorzystywanie „aplikacji mobilnych".
Przewóz na „aplikację" mogą wykonywać przedsiębiorcy posiadający licencję „TAXI"
Wsiadając do taksówki należy zwrócić uwagę czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem „TAXI" wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek oraz czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator z danymi kierowcy (imieniem, nazwiskiem i zdjęciem).
fot. pixbay/ um warszawa