mobile
REKLAMA

Łazienki Królewskie - bezpłatne zajęcia edukacyjne

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych. Ich uczestnicy odkryją magię zabytkowych ogrodów, poznają też Pałac na Wyspie z Galerią Obrazów oraz Teatr Królewski i Galerię Rzeźby w Starej Oranżerii.

Informacja prasowa/ fot. Muzeum Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie - bezpłatne zajęcia edukacyjne

W Łazienkach Królewskich skorzystać można z kilkuset bezpłatnych zajęć, które finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna". Zajęcia w Łazienkach Królewskich skierowane są do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szczególnie zapraszamy domy dziecka, wioski dziecięce, świetlice socjoterapeutyczne, szkoły z małych miejscowości, a także osoby i grupy z niepełnosprawnościami.

Zajęcia prowadzone są metodami warsztatowymi, zaczerpniętymi z różnych dyscyplin: animacji kultury, teatru, sztuk plastycznych i arteterapii.

Zapisy trwają do końca września 2018 r. pod numerem (+48) 22 50 60 183 lub adresem email: edukacja@lazienki-krolewskie.pl. Rezerwacji można też dokonać poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy, wpisując w polu "pytania do organizatora" adnotację: "zajęcia finansowane z Kultury Dostępnej" oraz tytuł lekcji.

TEMATY ZAJĘĆ W RAMACH "KULTURY DOSTĘPNEJ 2018":

Poznaj króla
Wędrując po pałacowych wnętrzach, uczniowie spróbują odnaleźć symbole władzy Stanisława Augusta. Rozszy­frują królewski monogram, odczytają symbolikę kolorów w stroju i herbie ostatniego władcy Polski.

W królewskiej formierni
Odwiedzając Starą Oranżerię, uczestnicy zajęć wspólnie poznają najważniejsze dzieła z kolekcji rzeźb Stanisława Augusta. Nauczą się również, skąd bierze się gips i czym różni się od marmuru, aby następnie samodzielnie spróbować swoich sił w królewskiej formierni.

Ko-lekcja
Obrazy, rzeźby, zegary, porcelana, strusie jaja... Jakie jeszcze skarby miał w swojej kolekcji Stanisław August? Podczas podróży w czasy oświecenia, uczniowie zobaczą przedmioty z królewskiej kolekcji, zgromadzone letniej rezydencji ostatniego władcy Polski.

Zostań nadwornym artystą
Stanisław August poświęcał wiele uwagi i czasu sztukom pięknym. Na jego dworze powstawały wybit­ne dzieła malarskie i rzeźbiarskie. Podczas zajęć uczniowie zmienią się w nadwornych artystów króla i odkryją tajniki ich warsztatu.

Savoir-vivre dawniej i dziś
Jakie reguły zachowania obowiązywały na dworze króla Stanisława Augusta? Czy łatwo było się ich nauczyć? Podczas zajęć w pałacowych salach uczniowie poznają zasady ceremoniału dworskiego i spróbują odnaleźć jego echa we współczesnym protokole dyplomatycznym.

Spacer teatralny
Wchodząc na królewską scenę, zaglądając za kulisy i słuchając opowieści o pełnych przepychu plenerowych spektaklach, uczniowie poznają kulturę czasów stanisławowskich. Zajęcia realizowane są w formie gry terenowej, obejmujące zagadki i zadania teatralne, inspirowane historią teatru XVIII wieku.

Mity nie tylko greckie
W jaki sposób możemy poznać mity nieistniejących cywilizacji? Aby odkryć najstarsze przekazy, wybierzemy się w muzealną podróż do dalekich zakątków glo­bu - od obu Ameryk przez Europę, Afrykę aż po Azję i Australię.

Bogowie olimpijscy w Pałacu na Wyspie
Mitologia grecka i rzymska przez wieki były źródłem wielu inspiracji. Spacerując po pałacowych wnętrzach, uczniowie poszukają związków przeszłości z teraźniejszością. Dowiedzą się, kim byli Herkules, Apollo czy Diana.

Grand Tour
Razem z młodym Stanisławem Poniatowskim, przyszłym królem Polski, uczniowie wyruszą w podróż eduka­cyjną po XVIII-wiecznej Europie, aby zrozumieć oświeceniowy porządek świata.

Doznaj Oświecenia
Uczestnicy zajęć sprawdzą, jakie koncepcje i przemiany polityczne, społeczne i kulturowe przyniósł wiek rozumu. Poznają rolę króla Stanisława Augusta jako filozofa i reformatora.

Zmagania z materią
Przechadzając się po Królewskiej Galerii Rzeźby, uczniowie wspólnie obejrzą wizerunki antycznych cesarzy, mitologicznych bogów i herosów. Odkryją rolę kopii starożytnych rzeźb w XVIII-wiecznym poznawaniu świata, by następnie wykonać własne gipsowe kopie wybranego motywu lub ornamentu.

Zainspirowani starożytnością
Zgromadzona przez Stanisława Augusta kolekcja kopii rzeźb antycznych w Starej Oranżerii odgrywać miała kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych pokoleń. W Królewskiej Galerii Rzeźby podyskutujemy o kanionie piękna i wzorach antycznych, aby następnie w praktyce poznać XVIII-wieczny warsztat pracy artysty i formiera.

Idea ogrodu
Od zarania dziejów ogrody były sposobem na wyrażenie rozmaitych koncepcji filozoficznych i este­tycznych. Spacerując po łazienkowskich ogrodach, uczestnicy zajęć prześledzą zmiany w projektowaniu założeń rezydencjonalno-ogrodowych.

Lekcje przyrodnicze

Ogród łazienkowski
Jakie tajemnice skrywają ogrody i pałace letniej rezydencji Stanisława Augusta? Uczestnicy zajęć zaopatrzeni w mapy i lornetki wyruszą na wyprawę, podczas której odkryją tajemnice łazienkowskich ogrodów.

Czy owady tylko wadzą?
Owady zasiedlają wszelkie możliwe środowiska, żywią się niemal każdym dostępnym pokarmem. Są tak wszędobylskie, że nie może dziwić to, iż są też tematem lekcji muzealnych.

Wiewiórki, myszy, szczurki, czyli mali mieszkańcy Łazienek Królewskich
Gryzonie są jedną z najliczniejszych grup ssaków na Ziemi. Niektóre z nich żyją również w łazienkowskich ogrodach. Uczestnicy zajęć poznają najciekawsze gatunki gryzoni krajowych i egzotycznych.

Leśne zwierzęta duże i małe
Las to miejsce, w którym wiele się dzieje. Podczas zajęć uczniowie staną się tropicielami i poznają tajemnice czworonożnych oraz skrzydlatych mieszkańców lasu.

Koń mój przyjaciel
Od wieków losy koni ściśle splatają się z historią człowieka. Uczniowie oglądając kolekcję siodeł, uprzęży i akcesoriów jeździeckich, poznają budowę konia i jego potrzeby.

Wędrówki ptaków
Dlaczego ptaki odlatują i w jaki sposób wyznaczają trasy przelotów? Uczestnicy zajęć usłyszą odpowiedzi na te i inne pytania. Poznają również rekordzistów ptasich lotów i zgłębią tajniki ich powietrznych sukcesów.

Synantropizacja, czyli cywilizowanie dzikości
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, muszą przystosowywać się do wciąż zmieniającego się świata. Coraz więcej przedstawicieli fauny żyje w miastach. Podczas zajęć zastanowimy się nad wpływem naszych działań na życie ludzi i zwierząt.

Formularz zgłoszeniowy dla grup

Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda