Legia Warszawa detronizuje Arged BM Stal Ostrów Wlkp!

Zwyciężyli po raz trzeci! Koszykarze Legii Warszawa pokonali Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 85:81 i przypieczętowali awans do półfinału Energa Basket Ligi! Po raz kolejny starcie obu zespołów trzymało w napięciu do ostatnich sekund. Presję jednak lepiej znieśli stołeczni koszykarze, którzy drugi sezon z rzędu zameldowali się w najlepszej czwórce koszykarskich klubów w Polsce!

Informacja prasowa

Od celnych rzutów za trzy punkty Raymonda Cowelsa i Roberta Johnsona rozpoczęli legioniści. Ostrowianie odpowiedzieli takimi samymi trafieniami Jakuba Garbacza i Treya Drechsela. Wymiana ciosów trwała od samego początku tego starcia. Po pięciu minutach gry  był remis 10:10.  Po raz kolejny zza łuku trafił Raymond Cowels czym wyprowadził swój zespół na prowadzenie 13:12, ale błyskawicznie odpowiedziała Stal. Do samego końca premierowej odsłony meczu żadna z drużyn nie zbudowała kilkupunktowej przewagi – pierwsza kwarta zakończyła się zwycięstwem Legii, 20:18.

Niewielkie prowadzenie szybko powiększyli Łukasz Koszarek i Grzegorz Kulka – tablica wyników pokazywała rezultat 25:18. Efektownie rywali blokował Adam Kemp, a udanymi akcjami popisywał się pod atakowana tablicą. Po „trójce” Jure Skificia dyktujący warunki na parkiecie legioniści objęli najwyższe dotąd, dziesięciopunktowe  prowadzenie na cztery minuty przed końcem drugiej kwarty. Warszawianie poszli za ciosem i na półmetku meczu prowadzili z mistrzem Polski 46:36.

Ostrowianie musieli rzucić się w pościg za rywalem i  szybko zdobyli pięć  punktów stawiając na bardzo mocną, agresywną defensywę. Za trzy trafił James Florence, Amerykanin był dodatkowo faulowany i wykorzystał także rzut wolny. Stal doprowadziła do remisu po trafieniu zza łuku Treya Drechsela. Po przerwie na  żądanie trenera Wojciecha Kamińskiego piłkę do kosza zapakował Adam Kemp, za trzy trafił Grzegorz Kulka. Warszawianie nie pozwolili gościom na objęcie prowadzenia, choć Stal wyraźnie złapała wiatr w żagle. Na trzy minuty przed końcem trzeciej kwarty – po tym jak punkty zdobywali James Florence i James Palmer, ostrowianie wyszli na prowadzenie. 62:59. Tę kwartę Zieloni Kanonierzy przegrali 19:33 dzięki czemu to Stal przystępowała do ostatniej części starcia z czteropunktową zaliczką (65:69).

Tym razem to gospodarze musieli znaleźć receptę na szybkie dogonienie przeciwnika. Podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego zmuszali Stal do popełniania przewinień, akcje finalizowane pod koszem przynosiły kolejne punkty lecz na siedem minut przed końcem czwartej kwarty to Stal prowadziła 75:72. Legia goniła rywala z wielką determinacją i na niespełna cztery minuty przed końcową syreną odzyskałą prowadzenie po tym jak zza łuku raz jeszcze przymierzył Raymond Cowels. To był moment, który dał warszawianom nową energię – Stal walczyła, ale Zieloni Kanonierzy już nie wypuścili triumfu. Sensacja stała się faktem – Legia Warszawa wygrała 85:81, co było jej trzecim triumfem w serii ćwierćfinałowej. Stołeczna ekipa awansowała do półfinału mistrzostw Polski!

Dziękuję całej organizacji, wszystkim ludziom pracującym w klubie. Ogromnie się cieszymy z awansu do półfinału, ale mamy jeszcze sporo do zrobienia w tym sezonie. Walczymy dalej o kolejne zwycięstwa” – powiedział trener Wojciech Kamiński po niedzielnym meczu.Legioniści jako pierwsi z grona uczestniczących w fazie play-off drużyn awansowali do półfinału Energa Basket Ligi. W pozostałych parach ćwierćfinałowych rywalizacja wciąż trwa. Podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego w kolejnej fazie zmierzą się ze zwycięzcą pary Anwil Włocławek – Twarde Pierniki Toruń.

Legia Warszawa – Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 85:81 (20:18, 26:18, 19:33, 20:12)

Legia: Raymond Cowels 25, Robert Johnson 18, Adam Kemp 11. Jure Skifić 9, Grzegorz Kulka 8, Łukasz Koszarek 7, Muhammad-Ali Abdur-Rahkman 5, Dariusz Wyka 2, Grzegorz Kamiński 0, Jakub Sadowski -, Szymon Kołakowski -.

Trener: Wojciech Kamiński, as. Marek Zapałowski

Arged BM Stal: Trey Drechsel 14, Jakub Garbacz 13, James Florence 12, Denzel Andersson 12, Damian Kulig 11, Kobi Simmons 8, Michael Young 6, James Palmer 4, Jarosław Mokros 1, Igor Wadowski -, Jakub Wojciechowski -, Michał Pluta -.

Trener: Igor Milicic, as. Andrzej Urban, Konrad Kaźmierczyk