mobile
REKLAMA

Liczba czarnych punktów wodnych spada

Już nie 123 a 116, chodzi o liczbę czarnych punktów wodnych na Mazowszu. W tym roku jak podał samorząd województwa mazowieckiego nie tylko nie przybyło czarnych punktów wodnych, a wręcz jest ich mniej. W Warszawie jest ich 23

Redakcja
Liczba czarnych punktów wodnych spada

Czarne punkty wodne to miejsca, w których często dochodzi do utonięć. Wskazuje je Komenda Stołeczna Policji i mazowieckie jednostki WOPR. Ich zadaniem jest informowanie, że kąpiel w tym miejscu jest niebezpieczna. Co roku lista czarnych punktów jest aktualizowana. W tym roku ich liczba na Mazowszu zmniejszyła się o 7. Główne przesłanki do likwidacji czarnego punktu wodnego to brak utonięć oraz ryzykownych zachowań, między innymi dzięki obecności ratowników.

Zdecydowanie najwięcej utonięć jest w wakacje przypomina członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska. – Najbardziej krytycznym pod tym względem dniem tygodnia jest niedziela. Do utonięć najczęściej dochodzi podczas kąpieli w miejscach niestrzeżonych, po spożyciu alkoholu lub z powodu brawury. Właśnie dlatego najbardziej niebezpieczne miejsca oznaczamy tuż przed wakacjami. Przypominamy także, aby nad wodą zachowywać się bezpiecznie. Wybierajmy miejsca strzeżone przez ratowników, a wchodząc do wody zachowajmy rozwagę.

Aktualnie na Mazowszu znajduje się 116 miejsc oznaczonych jako czarne punkty wodne. Najwięcej niebezpiecznych miejsc w ubiegłym roku było w subregionie ostrołęckim – 24 czarne punkty, jednak po aktualizacji ich liczba zmniejszyła się do 21. Obecnie najwięcej czarnych punktów znajduje się w subregionie ciechanowskim (23) i w Warszawie (23). W dalszej kolejności są podregiony: siedlecki (14 czarnych punktów wobec 15 w ub.r.), żyrardowski (10), warszawski zachodni (9), radomski (7 wobec 9 w ub.r.), płocki (6 wobec 7 w ub.r.) i warszawski wschodni (3).

 

W czasie ubiegłorocznych wakacji na terenie całego kraju utonęły 192 osoby, a w całym 2023 r. – 446 osób. To o 31 przypadków utonięć więcej niż w 2022 r. i 24 przypadki utonięć więcej w okresie wakacyjnym. Na Mazowszu dane są zdecydowanie bardziej optymistyczne. W ubiegłym roku odnotowano 23 przypadki utonięć, z czego 6 w wakacje, podczas gdy w 2022 r. było to odpowiednio 46 i 14 przypadków, zatem tendencja jest spadkowa. Również w Warszawie zmniejszyła się skala utonięć – 23 przypadki utonięć w całym 2022 r. i 13 w okresie wakacyjnym, wobec odpowiednio 18 i 10 przypadków w roku 2023.

Wykaz czarnych punktów wodnych w Warszawie:

  • 500 km rzeki Wisły „Plaża naturystów” ul. Sitowie i ul. Rychnowskiego,

  • 501 km rzeki Wisły przy ul. Romantycznej,

  • 510,5 km rzeki Wisły – „Plaża Saska” na prawym brzegu,

  • 512 km rzeki Wisły – plaża po prawej stronie przy moście Poniatowskiego tzw. „Poniatówka”,

  • 515 km rzeki Wisły – plaża po prawej stronie „Rusałka”, 

  • Jezioro Balaton przy ul. Abrahama/Nasypowa,

  • Jeziorko Czerniakowskie przy ul. Kąpielowej, 

  • Jezioro Gocławskie, aleja Stanów Zjednoczonych,

  • Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od ul. Grochowskiej,

  • Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od Al. Zielenieckiej,

  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Bielskiej,

  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Dickensa – od strony pętli MZA,

  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Usypiskowej 17, 

  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – od strony kościoła,

  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – przy pomoście,

  • Glinianki Sznajdra – ul. Połczyńska, 

  • Kąpielisko przy ul. ks. Szulczyka/Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów),

  • 516 km rzeki Wisły – plaża na wysokości klubu „Spójnia”, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2,

  • Staw Cietrzewia od ul. Cietrzewia,

  • Staw Cietrzewia od ul. Dukatowej,

  • Staw Cietrzewia od ul. Konewki,

  • Staw Cietrzewia od ul. Zbocze/Pana Tadeusza, 

  • Zbiornik wodny przy ul. Dudziarskiej.

Poza stolicą, w jej bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się także 9 czarnych punktów wodnych w subregionie warszawskim zachodnim i 3 punkty w subregionie warszawskim wschodnim.

Do kąpieli zalecamy plaże strzeżone. Jeśli na własną odpowiedzialność wybieramy tzw. dzikie plaże pamiętajmy o asekuracji. Boja ratunkowa czy kamizelka mogą uratować nam życie. Schładzajmy się przed wejściem do wody, nie kąpmy się bezpośrednio po obfitym posiłku, nie spożywajmy alkoholu jeśli planujemy kąpiele w wodzie. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na dzieci i mieć je pod stałą kontrolą – radzi mł. asp. Aleksandra Wasiak z Zespołu Prewencji Kryminalnej Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Stołeczna policja przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:

  1. Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i słuchaj poleceń ratownika WOPR.
  2. Jeśli na własne ryzyko decydujesz się na kąpiel w miejscu niestrzeżonym pamiętaj o asekuracji. Boja ratunkowa bądź kamizelka asekuracyjna mogą uratować Ci życie.
  3. Unikaj wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli.
  4. Nie odpływaj daleko od brzegu, zwłaszcza w pojedynkę.
  5. Unikaj kąpieli w wodzie nieznanej. Wiry, nagłe uskoki, nieregularne dno, wodorosty, prądy wodne to tylko część rzeczy które mogą nas zaskoczyć w wodzie.
  6. Nie skacz do wody nieznanej. Często przy skokach "na główkę" dochodzi do uszkodzenia rdzenia w odcinku szyjnym co prowadzi do paraliżu prawie całego ciała.
  7. Nie wchodź do wody po alkoholu bądź zażyciu leków psychotropowych i niektórych antybiotyków. Po spożyciu alkoholu dochodzi do szybszej utraty ciepłoty ciała, zwiększa się ryzyko wystąpienia dreszczy i przykurczy mięśni, istnieje ryzyko zaburzenia procesu oddychania. Często osoba pod wpływem alkoholu w wodzie błędnie ocena własnych możliwości oraz ma zaburzoną orientację czasową i przestrzenną.
  8. Nie wchodź do wody po zmroku, przy ograniczonej widoczności bądź przy nagłej zmianie pogody. Wszystkie te czynniki będą utrudniać przeprowadzenie ewentualnej skutecznej akcji ratunkowej.
  9. Zwracaj uwagę na zachowanie innych osób nad wodą, zwłaszcza osób zachowujących się niebezpiecznie bądź stwarzających zagrożenie dla innych.
  10.  Zachowaj ostrożność na dmuchanych materacach itp. To nie jest bezpieczne miejsce na drzemkę. Pamiętaj przy nagłym wpadnięciu do wody istnieje ryzyko wystąpienia szoku termicznego.
  11.  Właściwie korzystaj ze sprzętu pływającego. Poznaj przeznaczenie i zastosowanie sprzętu pływającego. Korzystaj ze sprawnych technicznie jednostek pływających. Zabezpiecz się w kamizelki ratunkowe, tylko kamizelka ubrana i prawidłowo zapięta jest w stanie utrzymać nas na powierzchni wody.
  1.  Nad wodą dzieci mają być pod stałą opieką osób dorosłych. Zapoznaj dziecko z zasadami bezpieczeństwa. Powiedź do kogo ma się zwrócić gdy się zgubi, zapisz na ręku dziecka numer telefonu komórkowego do rodzica lub opiekuna.

 

fot policja

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda