Liczba czarnych punktów wodnych spada
Już nie 123 a 116, chodzi o liczbę czarnych punktów wodnych na Mazowszu. W tym roku jak podał samorząd województwa mazowieckiego nie tylko nie przybyło czarnych punktów wodnych, a wręcz jest ich mniej. W Warszawie jest ich 23
Czarne punkty wodne to miejsca, w których często dochodzi do utonięć. Wskazuje je Komenda Stołeczna Policji i mazowieckie jednostki WOPR. Ich zadaniem jest informowanie, że kąpiel w tym miejscu jest niebezpieczna. Co roku lista czarnych punktów jest aktualizowana. W tym roku ich liczba na Mazowszu zmniejszyła się o 7. Główne przesłanki do likwidacji czarnego punktu wodnego to brak utonięć oraz ryzykownych zachowań, między innymi dzięki obecności ratowników.
Zdecydowanie najwięcej utonięć jest w wakacje przypomina członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska. – Najbardziej krytycznym pod tym względem dniem tygodnia jest niedziela. Do utonięć najczęściej dochodzi podczas kąpieli w miejscach niestrzeżonych, po spożyciu alkoholu lub z powodu brawury. Właśnie dlatego najbardziej niebezpieczne miejsca oznaczamy tuż przed wakacjami. Przypominamy także, aby nad wodą zachowywać się bezpiecznie. Wybierajmy miejsca strzeżone przez ratowników, a wchodząc do wody zachowajmy rozwagę.
Aktualnie na Mazowszu znajduje się 116 miejsc oznaczonych jako czarne punkty wodne. Najwięcej niebezpiecznych miejsc w ubiegłym roku było w subregionie ostrołęckim – 24 czarne punkty, jednak po aktualizacji ich liczba zmniejszyła się do 21. Obecnie najwięcej czarnych punktów znajduje się w subregionie ciechanowskim (23) i w Warszawie (23). W dalszej kolejności są podregiony: siedlecki (14 czarnych punktów wobec 15 w ub.r.), żyrardowski (10), warszawski zachodni (9), radomski (7 wobec 9 w ub.r.), płocki (6 wobec 7 w ub.r.) i warszawski wschodni (3).
W czasie ubiegłorocznych wakacji na terenie całego kraju utonęły 192 osoby, a w całym 2023 r. – 446 osób. To o 31 przypadków utonięć więcej niż w 2022 r. i 24 przypadki utonięć więcej w okresie wakacyjnym. Na Mazowszu dane są zdecydowanie bardziej optymistyczne. W ubiegłym roku odnotowano 23 przypadki utonięć, z czego 6 w wakacje, podczas gdy w 2022 r. było to odpowiednio 46 i 14 przypadków, zatem tendencja jest spadkowa. Również w Warszawie zmniejszyła się skala utonięć – 23 przypadki utonięć w całym 2022 r. i 13 w okresie wakacyjnym, wobec odpowiednio 18 i 10 przypadków w roku 2023.
Wykaz czarnych punktów wodnych w Warszawie:
-
500 km rzeki Wisły „Plaża naturystów” ul. Sitowie i ul. Rychnowskiego,
-
501 km rzeki Wisły przy ul. Romantycznej,
-
510,5 km rzeki Wisły – „Plaża Saska” na prawym brzegu,
-
512 km rzeki Wisły – plaża po prawej stronie przy moście Poniatowskiego tzw. „Poniatówka”,
-
515 km rzeki Wisły – plaża po prawej stronie „Rusałka”,
-
Jezioro Balaton przy ul. Abrahama/Nasypowa,
-
Jeziorko Czerniakowskie przy ul. Kąpielowej,
-
Jezioro Gocławskie, aleja Stanów Zjednoczonych,
-
Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od ul. Grochowskiej,
-
Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od Al. Zielenieckiej,
-
Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Bielskiej,
-
Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Dickensa – od strony pętli MZA,
-
Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Usypiskowej 17,
-
Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – od strony kościoła,
-
Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – przy pomoście,
-
Glinianki Sznajdra – ul. Połczyńska,
-
Kąpielisko przy ul. ks. Szulczyka/Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów),
-
516 km rzeki Wisły – plaża na wysokości klubu „Spójnia”, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2,
-
Staw Cietrzewia od ul. Cietrzewia,
-
Staw Cietrzewia od ul. Dukatowej,
-
Staw Cietrzewia od ul. Konewki,
-
Staw Cietrzewia od ul. Zbocze/Pana Tadeusza,
-
Zbiornik wodny przy ul. Dudziarskiej.
Poza stolicą, w jej bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się także 9 czarnych punktów wodnych w subregionie warszawskim zachodnim i 3 punkty w subregionie warszawskim wschodnim.
– Do kąpieli zalecamy plaże strzeżone. Jeśli na własną odpowiedzialność wybieramy tzw. dzikie plaże pamiętajmy o asekuracji. Boja ratunkowa czy kamizelka mogą uratować nam życie. Schładzajmy się przed wejściem do wody, nie kąpmy się bezpośrednio po obfitym posiłku, nie spożywajmy alkoholu jeśli planujemy kąpiele w wodzie. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na dzieci i mieć je pod stałą kontrolą – radzi mł. asp. Aleksandra Wasiak z Zespołu Prewencji Kryminalnej Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.
Stołeczna policja przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:
- Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i słuchaj poleceń ratownika WOPR.
- Jeśli na własne ryzyko decydujesz się na kąpiel w miejscu niestrzeżonym pamiętaj o asekuracji. Boja ratunkowa bądź kamizelka asekuracyjna mogą uratować Ci życie.
- Unikaj wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli.
- Nie odpływaj daleko od brzegu, zwłaszcza w pojedynkę.
- Unikaj kąpieli w wodzie nieznanej. Wiry, nagłe uskoki, nieregularne dno, wodorosty, prądy wodne to tylko część rzeczy które mogą nas zaskoczyć w wodzie.
- Nie skacz do wody nieznanej. Często przy skokach "na główkę" dochodzi do uszkodzenia rdzenia w odcinku szyjnym co prowadzi do paraliżu prawie całego ciała.
- Nie wchodź do wody po alkoholu bądź zażyciu leków psychotropowych i niektórych antybiotyków. Po spożyciu alkoholu dochodzi do szybszej utraty ciepłoty ciała, zwiększa się ryzyko wystąpienia dreszczy i przykurczy mięśni, istnieje ryzyko zaburzenia procesu oddychania. Często osoba pod wpływem alkoholu w wodzie błędnie ocena własnych możliwości oraz ma zaburzoną orientację czasową i przestrzenną.
- Nie wchodź do wody po zmroku, przy ograniczonej widoczności bądź przy nagłej zmianie pogody. Wszystkie te czynniki będą utrudniać przeprowadzenie ewentualnej skutecznej akcji ratunkowej.
- Zwracaj uwagę na zachowanie innych osób nad wodą, zwłaszcza osób zachowujących się niebezpiecznie bądź stwarzających zagrożenie dla innych.
- Zachowaj ostrożność na dmuchanych materacach itp. To nie jest bezpieczne miejsce na drzemkę. Pamiętaj przy nagłym wpadnięciu do wody istnieje ryzyko wystąpienia szoku termicznego.
- Właściwie korzystaj ze sprzętu pływającego. Poznaj przeznaczenie i zastosowanie sprzętu pływającego. Korzystaj ze sprawnych technicznie jednostek pływających. Zabezpiecz się w kamizelki ratunkowe, tylko kamizelka ubrana i prawidłowo zapięta jest w stanie utrzymać nas na powierzchni wody.
- Nad wodą dzieci mają być pod stałą opieką osób dorosłych. Zapoznaj dziecko z zasadami bezpieczeństwa. Powiedź do kogo ma się zwrócić gdy się zgubi, zapisz na ręku dziecka numer telefonu komórkowego do rodzica lub opiekuna.
fot policja