mobile
REKLAMA

Mazowieckie otwiera się na Chiny: województwo chce stworzyć centrum dystrybucji żywności do Chin

O planach utworzenia w województwie mazowieckim centrum dystrybucji żywności z Polski do Chin dyskutowali przedstawiciele władz regionalnych i chińskiej delegacji z Ningbo. W spotkaniu uczestniczył marszałek Adam Struzik, a także liderzy najważniejszych krajowych organizacji i grup producentów z branży rolno-spożywczej

Jakub Bielawski
Mazowieckie otwiera się na Chiny: województwo chce stworzyć centrum dystrybucji żywności do Chin

Chińczycy zainwestują w Mazowsze?

W ramach współpracy gospodarczej między Chinami a państwami Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) planowane jest utworzenie na terenie Mazowsza platformy do wymiany handlowej produktów rolno-spożywczych. Projekt ten ma na celu zwiększenie eksportu polskich towarów do Chin i poprawę relacji handlowych między oboma regionami. Inicjatywa ta jest wspierana przez władze miasta Ningbo, które otrzymały zgodę rządu chińskiego na koordynowanie działań związanych z budową platformy.

Obecnie trwają konsultacje z różnymi podmiotami z państw CEE, aby dopracować szczegóły i warunki realizacji projektu. Chińscy partnerzy podkreślili, że Mazowsze jest idealnym miejscem na lokalizację platformy ze względu na jego potencjał gospodarczy, położenie geograficzne i zaangażowanie samorządów wojewódzkich w rozmowy na ten temat. Projekt ten ma być realizowany przez specjalnie wyznaczone jednostki chińskie (instytucje publiczne i spółki miejskie).

Współpraca z Państwem Środka cieszy się dużym zainteresowaniem

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił znaczenie współpracy z Chinami w zakresie eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski. Zaznaczył, że Mazowsze dysponuje nowoczesnymi rozwiązaniami logistycznymi, które ułatwiają transport towarów do Azji. Dodał, że województwo jest liderem w produkcji żywności wysokiej jakości (mięsa, mleka, warzyw i owoców), a także ma rozwinięty sektor przetwórczy.

Na spotkaniu z marszałkiem obecni byli także przedstawiciele organizacji branżowych i producenckich, m.in. Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, Związku Sadowników RP, Związku Polskie Mięso, Polskiej Izby Mleka oraz Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wyrazili oni zainteresowanie nawiązaniem bliższej współpracy z chińskimi partnerami i poparli pomysł stworzenia platformy handlowej, która ułatwiłaby wymianę informacji i kontaktów.

fot.Mazovia.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda