mobile
REKLAMA

Miasto przekaże 65 milionów w ręce warszawiaków

Już po raz piąty warszawiacy zdecydują o podziale pieniędzy z miejskiego budżetu. W piątek, 1 grudnia rusza zgłaszanie projektów do budżetu partycypacyjnego w stolicy. Jednak wcześniej, 30 listopada w każdej dzielnicy odbędą się spotkania otwarcia, do udziału w których zapraszamy wszystkich mieszkańców.

inf. pras.
TAGI
Miasto przekaże 65 milionów w ręce warszawiaków

 

- Za nami już cztery edycje budżetu partycypacyjnego, w których warszawiacy zdecydowali o przeznaczeniu prawie 200 mln zł z budżetu stolicy. Zrealizowaliśmy do tej pory prawie półtora tysiąca pomysłów. Każdy tydzień przynosi nowe informacje o otwartych siłowniach, placach zabaw, zrealizowanych warsztatach dla seniorów i młodszych warszawiaków. Cieszę się, że przestrzeń naszego miasta zmienia się dzięki mieszkańcom i ich pomysłom. Kolejny raz zachęcam do aktywnego włączenia się w realizację budżetu partycypacyjnego, poprzez zgłaszanie projektów, udział w dyskusjach i głosowaniu. Przed nami pierwszy, bardzo ważny etap, podczas którego warszawiacy mogą zgłosić pomysły dotyczące zadań inwestycyjnych, np. budowy placu zabaw czy też różnego rodzaju działań na rzecz integracji społeczności lokalnej - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

 

Zanim rozpocznie się etap zgłaszania projektów zapraszamy mieszkańców na spotkania otwarcia. W każdej dzielnicy, 30 listopada br, odbędą się spotkania, na których pracownicy urzędu wyjaśnią zasady budżetu partycypacyjnego oraz przedstawią plany inwestycyjne dzielnicy na najbliższe lata.

 

Miejsca spotkań otwarcia:

Bemowo - Urząd Dzielnicy Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 70, sala nr 007 (sala sesji)

Białołęka - Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197, sala konferencyjna (I piętro)

BielanY - Mediateka START-META, ul. Szegedyńska 13 A

Mokotów - Szkoła Podstawowa nr 85 im. Benito Juareza, ul. Narbutta 14

Ochota - Urząd Dzielnicy Ochota, ul. Grójecka 17a, sala konferencyjna (I piętro, s. 121)

Praga-Południe - Urząd Dzielnicy Praga-Południe ul. Grochowska 274, sala 305 (III piętro)

Praga-Północ - Urząd Dzielnicy Praga-Północ, ul. Kłopotowskiego 15, sala konferencyjna (parter)

Rembertów - Urząd Dzielnicy Rembertów, al. gen. A. Chruściela 28, sala nr 012 (piętro -1)

Śródmieście - Pałac Ślubów, pl. Zamkowy 6

Targówek - Urząd Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza 20, sala konferencyjna

Ursus - Dom Kultury Kolorowa, ul. gen. K. Sosnkowskiego 16, sala nr 133 (I piętro)

Ursynów - Urząd Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, sala J. U. Niemcewicza (I piętro)

Wawer - Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a (parter)

Wesoła - Urząd Dzielnicy Wesoła, ul. W. Raczkiewicza 33 (dawniej ul. 1 Praskiego Pułku 33), sala nr 120 (I piętro)

Wilanów - Urząd Dzielnicy Wilanów, ul. Klimczaka 2 (budynek A), sala widowiskowa (parter)

Włochy - Urząd Dzielnicy Włochy, al. Krakowska 257, sala nr 205 (II piętro)

Wola - Urząd Dzielnicy Wola, al. Solidarności 90, sala sesji

Żoliborz - Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. Słowackiego 6/8, sala konferencyjna nr 328

 

W jaki sposób mieszkańcy Warszawy będą mogli zgłaszać pomysły?

· internetowo - poprzez stronę app.twojbudzet.um.warszawa.pl

· papierowo - formularz do pobrania w urzędzie dzielnicy należy złożyć osobiście albo listownie na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2019”).

 

Jakie pomysły można zgłaszać?

Pomysły mogą dotyczyć tylko tych zadań, którymi na co dzień zajmuje się urząd dzielnicy czy jednostki miejskie (np. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Zieleni, Zarząd Oczyszczania Miasta). Katalog zadań obejmuje wiele obszarów, m.in. sport, rekreację, edukację, kulturę, komunikację, ochronę środowiska, pomoc społeczną, przestrzeń publiczną, zieleń miejską a także działania interdyscyplinarne.

 

Zmiany i usprawnienia w piątej edycji budżetu partycypacyjnego (na podstawie uwag zgłoszonych przez mieszkańców w ramach ewaluacji):

· Bardziej przyjazne papierowe formularze. Formularz zgłaszania projektu i karta do głosowania zawierają instrukcje oraz podpowiedzi dotyczące wypełniania poszczególnych pól.

· Zmiany dotyczące popierania zgłaszanych projektów. Na liście poparcia projektu nadal trzeba zebrać 30 podpisów mieszkańców Warszawy, ale co najmniej 15 osób musi być mieszkańcami danego obszaru dzielnicy (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze lokalnym) lub danej dzielnicy (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze ogólnodzielnicowym).

· Możliwość wyznaczenia osoby do kontaktu. Projektodawca może wyznaczyć do kontaktu z pracownikami urzędu jedną osobę spośród pozostałych projektodawców. Z tą osobą będą uzgadniane wszelkie kwestie dotyczące zgłoszonego projektu.

· Wprowadzanie zmian wspólnie z pracownikami urzędu. Na etapie dyskusji o pomysłach, projektodawcy będą mogli wprowadzać zmiany w zgłoszonych pomysłach razem z urzędnikiem odpowiedzialnym za weryfikację danego projektu.

· Dodatkowe kryterium wyboru projektów - wymóg uzyskania co najmniej 30 głosów w głosowaniu. Realizowane będą tylko te projekty, na które zagłosowało co najmniej 30 osób, które oddały ważny głos w danym obszarze.

 

Harmonogram piątej edycji budżetu partycypacyjnego

· spotkania otwarcia – 30 listopada 2017 br.

· zgłaszanie pomysłów – od 1 grudnia 2017 br. do 22 stycznia 2018 roku

· weryfikacja zgłoszonych projektów – od 23 stycznia do 8 maja 2018 roku

· dyskusje o pomysłach – od 26 lutego do 18 marca 2018 roku

· odwołania i ponowna weryfikacja – od 8 maja do 25 maja 2018 roku

· głosowanie na pomysły – od 15 czerwca do 30 czerwca 2018 roku

· ogłoszenie wyników głosowania – do 13 lipca 2018 roku

 

Regulamin budżetu partycypacyjnego dostępny jest tutaj.

 

Wsparcie mieszkańców w ramach piątej edycji budżetu partycypacyjnego

W trakcie składania projektów mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie urzędników. Zapraszamy do udziału w konsultacjach oraz maratonach pisania projektów. Spotkania mają na celu ułatwienie mieszkańcom Warszawy pisania własnych projektów dotyczących zmian, których chcieliby dokonać w stolicy. Uczestniczyć w nich będą eksperci oraz urzędnicy, którzy doradzą, gdzie złożyć projekt, co warto w nim uwzględnić oraz co najważniejsze, jak go odpowiednio opisać i wycenić. Maratony to również dobra okazja do zdobycia poparcia dla swojego pomysłu i porozmawiania z sąsiadami (szczegółowe terminy zostaną podane wkrótce).

 

Zachęcamy również do kontaktu z koordynatorami ds. budżetu partycypacyjnego w dzielnicach i jednostkach. Dzięki zmianom wprowadzonym w miejskiej aplikacji mobilnej Warszawa 19115 warszawiacy mogą sprawdzić stan realizacji projektów. Poprzez zakładkę Budżet Partycypacyjny, można na mapie sprawdzić projekty, które powstały w danej okolicy.

 

Kwoty przeznaczone na realizację pomysłów w piątej edycji budżetu partycypacyjnego, w poszczególnych dzielnicach.

 

Dzielnica m.st. Warszawy

Kwota na rok 2019

Bemowo

3 910 000 zł

Białołęka

4 000 000 zł

Bielany

7 527 000 zł

Mokotów

5 900 000 zł

Ochota

2 717 230 zł

Praga-Południe

4 920 000 zł

Praga-Północ

3 000 000 zł

Rembertów

700 000 zł

Śródmieście

6 225 000 zł

Targówek

3 130 000 zł

Ursus

1 700 000 zł

Ursynów

6 500 000 zł

Wawer

2 215 000 zł

Wesoła

730 000 zł

Wilanów

2 000 000 zł

Włochy

2 000 000 zł

Wola

5 500 000 zł

Żoliborz

2 110 000 zł

SUMA

64 784 230 zł

 

 

W spotkaniu prasowym inaugurującym nową edycję budżetu partycypacyjnego wzięli udział: Ewa Kolankiewicz – wicedyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, Justyna Piwko – kierownik Zespołu Budżetu Partycypacyjnego, Irena Rocka-Januszko – projektodawczyni, Maciej Pszkit – koordynator ds. budżetu partycypacyjnego w dzielnicy Mokotów.

 

Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa

Przestrzeń Warszawy zmienia się dzięki aktywności mieszkańców i ich pomysłom. Od 2014 roku mieszkańcy mają wyjątkową możliwość decydowania o tym, na co zostają wydane środki z kasy miasta i wpływ na realną zmianę swojego najbliższego otoczenia. Każdy mieszkaniec może zgłosić pomysł i mieć wpływ na to jak będzie się rozwijała stolica. Pomysły zmieniają Warszawę, ale również zmieniają funkcjonowanie urzędu, urzędnicy bardziej słuchają mieszkańców i są otwarci na ich potrzeby. Kolejne edycje budżetu partycypacyjnego pokazują, że mieszkańcy chętnie angażują się w życie miasta.

 

Efekty widać w całej Warszawie – w przestrzeni miejskiej pojawiają się nowe ławki do odpoczynku, chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, nowe ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe. Dokładnie tam, gdzie wskazali mieszkańcy zostały zrealizowane także projekty takie jak: warsztaty w domach kultury, dzielnicowe festiwale, zajęcia sportowe, kursy pierwszej pomocy.

 

Więcej informacji o realizacji http://twojbudzet.um.warszawa.pl/

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda