mobile
REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - uroczystości

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W całym kraju z tej okazji odbywają sie liczne uroczystości. Podobnie jest w Warszawie. 

mat.pras.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - uroczystości

26 i 27 stycznia odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Mają one nie tylko uczcić pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale też wyrazić sprzeciw wobec tych, którzy nie uznają Holokaustu jako wydarzenia historycznego - informuje stołeczny ratusz. 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie

Tegoroczne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej) odbędą się 26 stycznia (piątek) o godz. 13:00. W programie uroczystości przewidziano m.in. modlitwę ekumeniczną przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, występ artystyczny aktorów Teatru Żydowskiego oraz oficjalne składanie wieńców. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

Światło Pamięci

Organizatorzy zapraszają wszystkie warszawianki i warszawiaków do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18:00 poprzez zapalenie świecy w oknie.

Tramwaj – symbol

Jak co roku 27 stycznia na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – ul. Marszałkowska – ul. Stawki – ul. Popiełuszki – Metro Marymont – ul. Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Więcej informacji na temat obchodów znajduje się na stronie: shalom.org.pl.

Dzień 27 stycznia został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ponieważ to właśnie 27 stycznia 1945 wyzwolono obóz Auschwitz-Birkenau. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

 

fot.pixbay

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda