Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji
Rewitalizacja prawobrzeżnej Warszawy na zdjęciach – nowy projekt fotograficznego zapisu zmiany. W projekcie, który rozpoczął się w Muzeum Warszawskiej Pragi, wezmą udział zarówno profesjonalni fotografowie, jak i mieszkańcy stolicy
- Praga się zmienia, ten proces powinien być rzetelnie i wszechstronnie dokumentowany. Taki jest właśnie cel projektu „Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji”. Jego autorzy chcą zbudować kompleksowe, fotograficzne archiwum przemiany, jaka zachodzi na prawym brzegu Wisły – powiedziała zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.
Zintegrowany Program Rewitalizacji
W 2022 roku został zakończony Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy. W planach kolejna edycja obejmująca Pragę, Gocław, Grochów i Kamionek. Przeobrażeniu ulegnie nie tylko tkanka architektoniczna i urbanistyczna miasta, ale też struktura społeczna tych dzielnic, ich kultura i gospodarka. Zmiany spowodowane rewitalizacją obejmują właściwie wszystkie dziedziny życia i mają fundamentalny wpływ na jego mieszkańców.
Fotograficzne archiwum rewitalizacji
Autorkami i autorami archiwum rewitalizacji będą profesjonalni fotografowie i fotografki, ale też przeszkoleni przez nich w czasie warsztatów i spotkań mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Swoją cegiełkę do archiwum będzie mógł więc dołożyć każdy. W przyszłości budowana w ten sposób baza zdjęć stanie się źródłem wiedzy o dawnej i współczesnej Warszawie.
fot.UMW