mobile
REKLAMA

Moi Ver - mistrz fotografii awangardowej w Muzeum Warszawy. Zobacz niezwykłe zdjęcia z przedwojennej stolicy

Wkrótce w Muzeum Warszawy będzie można podziwiać niezwykłe zdjęcia z przedwojennej stolicy. To dzieła Moshego Vorobeichica, znanego jako Moi Ver, jednego z pionierów fotografii awangardowej. Jego obiektyw uchwycił życie i kulturę warszawskich Żydów, a także zmieniający się krajobraz miasta. Wystawa potrwa do końca roku, a jej otwarcie zaplanowano na 12 października

Jakub Bielawski
Moi Ver - mistrz fotografii awangardowej w Muzeum Warszawy. Zobacz niezwykłe zdjęcia z przedwojennej stolicy

Warszawa oczami Moi Vera

Moi Ver, znany również jako Mosze Vorobeichic, to fotograf i malarz pochodzący z Litwy, który zasłynął ze swoich portretów żydowskiej społeczności w Europie. Jego prace będą teraz prezentowane w Muzeum Warszawy w ramach wystawy „Moi Ver. Fotografie z lat 1927-1936”, która jest częścią obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Wystawa pokazuje nie tylko artystyczny talent Ver, ale także jego zaangażowanie polityczne i społeczne, które kierowało jego wyborem tematów i formy. Ver dokumentował życie żydowskie w miastach i na wsiach, a także ich dramatyczną sytuację podczas wojny i holokaustu. Jego fotografie są świadectwem historii, kultury i tożsamości żydowskiej, a także dialogu z polskim społeczeństwem i kulturą.

- Moi Ver należał do mistrzów fotografii awangardowej XX wieku. Mistrzów zapomnianych, odkrywanych dopiero dziś – mówi Karolina Ziębińska-Lewandowska, współkuratorka wystawy, od wielu lat badająca dorobek artystyczny Moshego Vorobeichica. – Rzadko mamy możliwość obejrzenia w Polsce tak dobrej nowoczesnej fotografii okresu międzywojennego, a ta wystawa odkrywa przed nami twórczość artysty o niezwykłym talencie i fascynującej biografii. Warto spojrzeć na Wilno, Paryż, Warszawę, polskie miasteczka i palestyńsko-izraelskie kibuce poprzez radykalne oko kamery Vorobeichica.

Wystawa poświęcona mistrzowi fotografii awangardowej

Wystawa zawiera ponad 300 eksponatów, w tym fotografie, plakaty, publikacje, projekty książek, obrazy i dokumenty. Są to zarówno znane prace Ver, jak i te odkryte dopiero niedawno dzięki badaniom nad jego archiwum. Wystawa ukazuje bogactwo i różnorodność twórczości Ver, który jest uważany we Francji za jednego z najważniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej.

Wystawa potrwa do 4 lutego 2024 roku i oferuje bogaty program edukacyjny i kulturalny. Można będzie wziąć udział w niedzielnych oprowadzaniach, wtorkowych wykładach, czwartkowych dniach bezpłatnego wstępu lub warsztatach fotograficznych dla młodzieży. Wystawa Moi Ver jest wspólnym projektem Centrum Pompidou, Muzeum Warszawy i Muzeum Sztuki w Tel Awiwie. Szczegóły na stronie Muzeum Warszawy.

fot.mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda