mobile
REKLAMA

Moradez i Resko w służbie Policji

Komenda Stołeczna Policji pozyskała dwóch wyjątkowych czworonożnych funkcjonariuszy. Zakup jednego z nich sfinansowało m.st. Warszawa.

IS
Moradez i Resko w służbie Policji

Moradez to polski koń sportowy o siwej maści, natomiast Resko jest przedstawicielem rasy śląskiej maści karej. Te trzyletnie wałachy dołączą do 16 koni pracujących w Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym.  
Już teraz wiadomo, że Moradez i Resko będą nieocenionym wsparciem w patrolowaniu terenów zielonych, zabezpieczaniu imprez oraz codziennej służbie i działaniach Komendy Stołecznej Policji.

Dlaczego konie są w Policji?

Konie w służbie Policji pełnią wiele istotnych zadań. Dzięki swojej obecności umożliwiają:

  • patrolowanie trudnodostępnych terenów takich jak parki, lasy czy tereny rekreacyjne, gdzie inne pojazdy mają ograniczony dostęp,
  • utrzymywanie porządku podczas imprez masowych – obecność jeźdźców na koniach działa prewencyjnie, a w razie potrzeby konie ułatwiają szybkie działanie w tłumie,
  • działania prewencyjne i reprezentacyjne – konie policyjne budzą respekt, ale także wzbudzają sympatię mieszkańców, co sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku Policji.

Dzięki temu, że zwierzęta są dobrze widoczne i wszechstronne, odgrywają dużą rolę w poprawie bezpieczeństwa publicznego.

Wsparcie samorządu

Samorząd m. st. Warszawy od lat wspiera policję, nie tylko poprzez finansowanie zakupu koni, ale również inwestuje w odpowiedni sprzęt i wyposażenie niezbędne do efektywnego działania służb. Dzięki tej współpracy możliwy jest zakup nowoczesnego sprzętu technologicznego.

Warto podkreślić, że konie służbowe wymagają specjalistycznej opieki, obejmującej m.in. odpowiednie żywienie, szkolenia, opiekę weterynaryjną oraz warunki bytowe. W latach 2018-2024 środki przekazane przez m.st. Warszawa na utrzymanie koni służbowych i zakupu niezbędnego sprzętu do ich obsługi wyniosły ponad 2,5 mln zł.

Zgodnie z bieżącym porozumieniem środki finansowe zostaną przeznaczone m.in. na wynajem boksów dla koni służbowych i obsługę stajenną, opiekę weterynaryjną, wyżywienie czy korzystanie z urządzeń treningowych. 

 

Źródło: UMW
fot. KSP

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda