Muzeum Kaset - odkrywanie dziedzictwa muzycznego poprzez analogowe perły
Chwila podróży za Warszawę i znajdujemy się w innym świecie. Nie chodzi tu oczywiście o warszawskie nadęcie i patrzenie z góry na wszystko, co poza granicami stolicy. W Piasecznie funkcjonuje miejsce, reklamowane hasłem „Przewijamy najlepsze wspomnienia”. I taka wycieczka to właśnie „przewinięcie” się w czasie, niczym przejażdżka DeLoreanem z serii filmów „Powrót do przyszłości”. Chodzi o piaseczyńskie Muzeum Kaset, które cały czas się prężnie rozwija, niedawno obchodziło kolejne urodziny. Podobno jest to jedyne takie miejsce w całej Europie, a może nawet i na świecie?
Muzeum Kaset, założone w 2019 roku, natychmiast zdobyło uznanie, docierając do finału konkursu Start Up Art w Warszawie. W roku 2020, tymczasowa wystawa Muzeum gościła w Centrum Praskim Koneser, gdzie nie tylko prezentowano kolekcje, ale również organizowano warsztaty dla dzieci i młodzieży. Projekt ten cieszył się wsparciem różnych podmiotów, takich jak Hard Rock Cafe Warszawa, spółdzielnie mieszkaniowe oraz prywatne firmy. Nawet artyści, w tym Wilki, Kasia Kowalska i Lady Pank, aktywnie wspierali rozwój projektu, uczestnicząc w specjalnych koncertach.
Nowe cele działalności Muzeum Kaset
Jednak to dopiero początek dla Muzeum Kaset. Wkrótce dzięki posiadaniu stałej siedziby, instytucja ta będzie miała jeszcze większy wpływ na społeczność. Celem Muzeum będzie aktywizowanie seniorów poprzez naprawę i wypożyczanie magnetofonów oraz kaset, a także inspiracja młodszego pokolenia do odkrywania korzeni współczesnych hitów. Przez udział w warsztatach i spotkaniach, dzieci i młodzież będą miały okazję poznać niezwykłą, osobistą stronę historii oraz zrozumieć znaczenie muzyki ery analogowej.
W Muzeum Kaset prowadzone będą różnorodne zajęcia, które pozwolą uczestnikom zgłębić tajniki dźwięku analogowego, naprawy sprzętu, tworzenia muzyki i technik upcyclingu. Podczas warsztatów będzie można nauczyć się korzystania z technologii dźwięku analogowego, naprawy sprzętów, a także odkryć sztukę tworzenia muzyki. Ponadto, uczestnicy będą zachęcani do upcyclingu, czyli dawania drugiego życia m.in. starym kasetom magnetofonowym.
Na rzecz środowiska
W trosce o środowisko, Muzeum Kaset będzie również prowadzić akcję recyklingową. Osoby zainteresowane będą mogły przynieść lub przesłać bezpłatnie kasety i magnetofony do Muzeum Kaset, gdzie zostaną one odpowiednio zagospodarowane.
Muzeum Kaset wzbogaci naszą kulturową panoramę, umożliwiając nam podróż w czasie i odkrywanie dźwiękowego dziedzictwa przeszłości. To miejsce, gdzie przeszłość i teraźniejszość spotykają się w harmonii, inspirując kolejne pokolenia do poznawania i doceniania muzyki analogowej.
Muzeum znajduje się w Piasecznie przy ulicy Jana Pawła II 55. Odwiedzić można je w środę i piątek w godzinach 14.00-19.00 oraz w sobotę od godziny 10.00 do 14.00.
fot.Jędrzej Cichocki