Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - znamy datę otwarcia
- Na 25 października 2024 roku zaplanowano otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarciu będą towarzyszyć wystawa sztuki oraz koncerty, performansy, maraton filmowy, parada, a także wykłady i spacery architektoniczne -zapowiada stołeczny ratusz
– Kilkanaście lat wysiłków zespołu muzeum, ale i wielu osób i środowisk wreszcie znajdzie swoje szczęśliwe zakończenie! Nowy budynek MSN otworzy się dla publiczności, oferując otwartą przestrzeń spotkania i debaty w otoczeniu funkcjonalnej architektury, wspaniałe galerie wystaw czasowych i międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej w samym centrum Warszawy – podkreśla Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Już wiadomo, że otwarciu obiektu będą towarzyszyły liczne wydarzenia. Jak wylicza stołeczny ratusz weekend i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w nowym budynku to w pierwszej kolejności prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek, jak: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña czy Sandra Mujinga. Wyeksponowanie dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby, o których opowie podczas otwarcia między innymi ich twórca Thomas Phifer.
Co wiemy o samym budynku?
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20 tys. m2 powierzchni, z czego ponad 4 tys. m2 to przestrzenie ekspozycyjne. Mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Charakterystycznym punktem budynku zaprojektowanego przez Thomasa Phifera jest też przestronna klatka schodowa.
Do nowej siedziby MSN-u zwiedzający wejdą w październiku. Tymczasem w Muzeum nad Wisłą 5 kwietnia otworzy się ostatnia wystawa przed przeprowadzką. „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” powstaje w ścisłej współpracy ze spadkobiercami artystki oraz lwowskim Narodowym Muzeum im. Andrzeja Szeptyckiego.
fot. UMW