Najmniejsza liczba psów „Na Paluchu”
W warszawskim Schronisku „Na Paluchu” padł nowy rekord. Od 3 listopada mieszka w nim obecnie 666 psów – to najniższy stan w historii placówki. Popularnością cieszy się także „Ochota na kota”, z której warszawiacy zaadoptowali już 27 czworonogów.
– To niezwykły sukces, który wynika ze wspólnego zaangażowania mieszkańców, pracowników Schroniska i miasta. W Warszawie promujemy adopcję zwierzaków zarówno poprzez plenerowe akcje, takie jak Marsz Kundelków, jak również w Internecie, czego przykładem jest ochocka placówka „Ochota na Kota”. Uświadamiamy zarówno dzieci, jak i dorosłych, że znakowanie psów i kotów zapobiega bezdomności. Tylko w tym roku zaczipowaliśmy bezpłatnie 3006 czworonogów, a łącznie od 2007 roku ponad 95 500 zwierząt – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
– To dla nas magiczny dzień. Dziękuję całemu zespołowi schroniska za ogromne zaangażowanie. Wolontariuszom, za ich wysiłek podczas przygotowywania zwierząt do adopcji. Opiekunom, za codzienną opiekę i troskę o podopiecznych. Lekarzom, za stałe podnoszenie poziomu opieki weterynaryjnej. Biuru przyjęć i adopcji zwierząt za codzienny wysiłek i dbanie, o jak najlepszą obsługę – podkreśla Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu. – Nie bez znaczenia są tu także warszawskie programy bezpłatnego czipowania zwierząt i darmowej sterylizacji zwierząt. W imieniu czworonogów z Palucha – dziękuję raz jeszcze – dodaje dyrektor.
Placówka do niedawna sprawowała opiekę nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione jedynie na terenie Warszawy i Piaseczna. Od lutego 2018 roku trafiają tam również czworonogi z Góry Kalwarii. Dzięki aktywnej promocji „Palucha”, a także edukacji najmłodszych warszawiaków, liczba psów i kotów przebywających w schronisku spadła o blisko 70 proc. w ciągu ośmiu lat. „Na Paluchu” 31 grudnia 2010 roku przebywało aż 2366 zwierząt. Teraz na kochający dom czeka 722 podopiecznych placówki.
Sława Schroniska Na Paluchu
Schronisko z pomocą miasta organizuje liczne akcje promujące adopcję zwierząt. Jedną z nich jest projekt „Adoptuj Warszawiaka” prowadzony od 2015 r. W ramach akcji podopieczni „Palucha” wychodzą z boksów i jadą wraz z wolontariuszami w miejską przestrzeń. Warszawiacy zainteresowani adopcją psa mogą osobiście poznać pupila na miejscu zbiórki oraz porozmawiać z jego tymczasowym opiekunem. Podczas spacerów czworonogom towarzyszą również fotografowie i filmowcy.
– Udowadniamy, że nasi podopieczni to psy miejskie, które dobrze czują się w tłumie i nie straszna im jest warszawska przestrzeń. Serca warszawiaków coraz częściej otwierają się na adopcję – tłumaczy Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
W październiku pracownicy schroniska zorganizowali Dzień Otwarty, podczas którego mieszkańcy mieli szansę poznać niedostępne a co dzień zakątki placówki. Dwa tygodnie później, 27 października podczas Marszu Kundelków dziesiątki psów wyszły na Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto. Wolontariusze Schroniska „Na Paluchu” zachęcali do adopcji zwierząt a technicy bezpłatnie zaczipowali aż 100 czworonogów.
Placówka promuje się też za pomocą kalendarzy, kubków, bawełnianych toreb, a także wyjątkowej gry dla dzieci. Planszówka „Piesku, szukaj domu” powstała w celu zapoznania graczy z problemem bezdomności zwierząt oraz sposobami jej zapobiegania. Dostępna jest bezpłatnie w placówce. Teren „Palucha” można obejrzeć także z pomocą wirtualnej wycieczki. Na stronie przedstawione są miejsca nieodstępne dla gości m.in. szpital, kuchnia oraz wnętrza pawilonów. Na 120 panoramach zostały ukryte też niespodzianki w postaci zdjęć i filmów.
Ochota na Kota
W sierpniu 2018 roku uruchomiliśmy punkt adopcyjno-informacyjny „Ochota na Kota”, mieszczący się przy ul. Grójeckiej 79 w Warszawie. Mieszka tam kilkanaście kotów, które są widoczne zza witryny lokalu. Mieszkańcy mogą też wejść do środka, pogłaskać i osobiście poznać charakter pupili. Miłośnicy podglądają codzienne życie mruczących czworonogów także w Internecie. Na miejscu jest również opcja dokonania wszystkich formalności i przygarnięcia kociaka do swojego domu. Od momentu otwarcia zaadoptowano już 27 kotów, z czego jeden, odnaleziony, powrócił do rąk właściciela.
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określone popularnie, jako Schronisko „Na Paluchu”, jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Placówka funkcjonuje na terenie blisko 3 ha. Misją Palucha jest opieka nad porzuconymi i zagubionymi zwierzętami, a także edukacja w zakresie przeciwdziałania bezdomności i pielęgnacji psów oraz kotów. Liczni wolontariusze pomagają usprawniać funkcjonowanie placówki.
Źródło: Urząd m. st. Warszawy