Napis ДЕТИ przed wszystkimi teatrami
Napis ДЕТИ („dzieci”) pod Teatrem Dramatycznym w Mariupolu stał się symbolem barbarzyństwa, jakiego dokonały rosyjskie wojska w tym mieście. W geście solidarności taki napis powstał także w Warszawie, na Placu Defilad. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ludzie warszawskiej kultury zachęcają do podobnych akcji inne miasta w Polsce i na świecie.
24 marca na stołecznym Placu Defilad, między dwoma teatrami – Dramatycznym i Studio – został namalowany napis ДЕТИ („dzieci”), odnoszący się do dramatycznych wydarzeń w ukraińskim Mariupolu, gdzie 16 marca został zbombardowany tamtejszy teatr. Ukrywało się w nim około tysiąca osób, w tym setki dzieci.
Organizatorki i organizatorzy warszawskiej akcji artystycznej, wraz z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), apelują do instytucji kultury w całej Polsce, a także za granicą, by wykonały podobny gest, zgodnie z apelem zamieszczonym w tegorocznym orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, odczytanym w czwartek na Placu Defilad:
Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ.
Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ...
Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich.
Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią.
Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością
Orędzie w języku polskim na tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru przygotowała reżyserka teatralna Monika Strzępka wraz z Dramatycznym Kolektywem, w składzie: Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan
i Dorota Kowalkowska.
Pełny tekst orędzia, instrukcja, jak przyłączyć się do akcji oraz film z wydarzenia na Placu Defilad znajdują się na stronie kultura.um.warszawa.pl.
Fot. UM Warszawa