mobile
REKLAMA

Nieprawidłowości przy Budżecie Obywatelskim?

Zakończyło się wyłanianie projektów, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie pojawiły się głosy, że mogło dojść do nieprawidłowości, swoje projekty zgłaszali w przeważającej mierze urzędnicy, a w głosowaniu na nie mogły bez problemu uczestniczyć na przykład osoby zmarłe.

Informacja prasowa
Nieprawidłowości przy Budżecie Obywatelskim?

Od 15 do 30 czerwca warszawiacy i warszawianki głosowali na pomysły zgłoszone w ramach 8. edycji budżetu obywatelskiego na rok 2022 r. Zdecydowali w ten sposób, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu Warszawy. Pod głosowanie mieszkańców zostało poddanych łącznie 1429 projektów, w tym 129 propozycji ogólnomiejskich i 1300 dzielnicowych. Na czwartkowej gali w Pałacu Kultury i Nauki ogłoszono wyniki.

Łącznie oddano 93 539 głosów, z czego aż 99,4% zostało przekazanych drogą elektroniczną. Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44.

Najwięcej pomysłów zrealizowanych w ramach z budżetu obywatelskiego zostanie w dzielnicy Bemowo, bo aż 34, z kolei na Żoliborzu 24, na Ursusie 23, na Targówku 22, a na Pradze-Południe 18, gdzie oddano aż 4446 głosów na projekt dzielnicowy Pokonamy smog zielenią - nowe drzewa, krzewy i kwiaty dla Pragi-Południe.

Jednak pojawiają się głosy podważające wiarygodność wyników. Inicjatywa "Stop korkom" wnioskuje o uchylenie wyników tegorocznego głosowania. - Do tej pory w budżecie obywatelskim wydane zostało ponad 426 milionów złotych. Te pieniądze są naszym zdaniem wydawane w sposób nierzetelny, a patologie spotyka się praktycznie na każdym etapie realizacji budżetu obywatelskiego - mówi Paweł Skierawski.

W trakcie głosowania dziennikarskiej prowokacji dokonali dziennikarze "Portalu warszawskiego", którzy oddali głosy jako Maria Konopnicka i Bolesław Prus. 

Paweł Skierawski z inicjatywy "Stop korkom" podnosi też kwestię głosowania na Targówku. - W samej dzielnicy więcej projektów zgłosili urzędnicy, radni i pracownicy niż obywatele. Tylko 60 procent projektów złożonych przez mieszkańców zostało zweryfikowanych pozytywnie, natomiast projekty urzędników i radnych w ponad 90. Dla kogo ten budżet? - pyta Skierawski.

Zainterweniowała też radna miasta stołecznego Warszawy, Agnieszka Jaczewska-Golińska. W interpelacji skierowanej do prezydenta Trzaskowskiego zwraca uwagę na konieczność dokładnej weryfikacji głosów oddanych w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego - Budżet obywatelski w Warszawie ma luki, które mogą prowadzić do nieprawidłowości podczas głosowania. Należy je wyeliminować, aby proces głosowania był jak najbardziej transparentny - mówi radna.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda