mobile
REKLAMA

Nowa procedura adopcyjna w Schronisku na Paluchu

Warszawskie Schronisko na Paluchu wprowadziło nową procedurę adopcji zwierząt. Dokument, który zacznie obowiązywać od przyszłego roku, jest efektem rozmów przedstawicieli placówki z wolontariuszami w ramach zespołu roboczego.

Informacja prasowa
Nowa procedura adopcyjna w Schronisku na Paluchu

Zgodnie z finalnymi ustaleniami stron, nowa procedura adopcyjna zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Porozumienie w tej sprawie między przedstawicielami Schroniska a wolontariuszami umożliwiły prace zespołu roboczego, który rozpoczął prace w czerwcu br. Potrzebę takiego dialogu potwierdziły także ustalenia ostatniej kontroli przeprowadzonej w placówce.

W skład zespołu, poza dyrekcją Schroniska oraz wolontariuszami, wchodzili także Radni m.st. Warszawy oraz przedstawiciele Biura Ochrony Środowiska. W rozmowach, co również stanowiło jedno z zaleceń pokontrolnych, wziął udział mediator.

Nowa procedura adopcyjna – co się zmieni?

Do nowej procedury wpisano wizyty adopcyjne w domu adoptującego. Dokument określa jednak konkretne przypadki, w których taka wizyta jest wskazana, np. brak możliwości wizyty w Schronisku wszystkich domowników lub obecność innego kota czy psa w domu adoptującego. Wskazano także sytuacje, w których taka wizyta nie będzie przeprowadzana z udziałem psa ze Schroniska, np. gdy pies jest intensywnie lub paliatywnie leczony lub gdy – w przypadku psa behawioralnego – mogłoby to powodować u niego zbyt duży stres.

Podtrzymano prawo sprzeciwu osób starających się o adopcję zwierzęcia w przypadku negatywnej decyzji ze strony Biura Przyjęć i Adopcji Zwierząt. Prawo to dotyczy jednak tylko psów powyżej 3 miesiąca życia. W przypadku kotów, z uwagi na ich dobro, nie będzie możliwości odwołania.

Wprowadzony został również katalog przypadków, w których Schronisko będzie mogło wstrzymać proces adopcyjny, np. choroba zwierzęcia, roszczenia ze strony poprzedniego właściciela czy decyzje innych organów.

Rozmowy z wolontariuszami trwają

Porozumienie w sprawie procedury adopcyjnej nie kończy rozmów z wolontariuszami warszawskiego Schroniska. Trwa także dyskusja na temat niezbędnych zmian w obecnie obowiązującym regulaminie wolontariatu, zwłaszcza w kontekście rejestracji czasu pracy, jaki wolontariusze spędzają na wykonywaniu swoich obowiązków poza placówką. Przedmiotem dalszych rozmów ma być również sprawa kandydatów do wolontariatu, czyli osób, które chcą się przyłączyć do wolontariatu i pomagać zwierzętom w Schronisku. Obecnie w placówce Wolontariusze funkcjonują w dwóch statusach: wolontariusz pierwszego stopnia i wolontariusz drugiego stopnia. Ich uprawnienia różnią się od siebie, w zależności od doświadczenia i poziomu aktywności w Schronisku.

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda