Nowe Centrum Zdrowia czeka na mieszkańców Białołęki
Centrum Zdrowia Białołęka już działa przy ul. Przykoszarowej 16 i zapewnia podstawową opiekę zdrowotną oraz stomatologiczną, a także wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Od września w ramach podstawowej opieki zdrowotnej będzie przyjmował pediatra – wówczas zostanie również uruchomiony punkt szczepień. Koszt inwestycji współfinansowanej przez miasto wyniósł ponad 35 mln zł.
– Białołęka to druga największa dzielnica Warszawy, która zmienia się i rozwija na naszych oczach. Powstają tu nowe osiedla, infrastruktura, jest to jedna z najchętniej wybieranych do zamieszkania dzielnic. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich 25 lat liczba mieszkańców Białołęki zwiększyła się czterokrotnie - do blisko 130 tys. obecnie – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Nowo wybudowana przychodnia zwiększy dostęp do opieki medycznej, w tym także świadczeń zdrowotnych dla najmłodszych mieszkańców Warszawy – dodaje prezydent.
Pierwotnym założeniem inwestycji miał być szpital jednego dnia z zapleczem ambulatoryjnym, jednakże zmiany przepisów prawnych, m.in. wprowadzające w IV kwartale 2017 roku tzw. „sieć szpitali" doprowadziły do braku możliwości ubiegania się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w tym zakresie. Wiązało się to z koniecznością częściowej modyfikacji przeznaczenia obiektu.
Opieka medyczna
Od początku bieżącego roku sukcesywnie wyposażane są kolejne części Centrum Zdrowia Białołęka - zarówno w sprzęt medyczny, jak i niemedyczny. Uzyskano właściwe zgody na uruchomienie działalności medycznej oraz zapewniono od sierpnia finansowanie, pozwalające na uruchomienie POZ i Poradni Stomatologicznej.
Nowoczesny budynek o powierzchni ponad 4 tys. m² jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (podjazdy oraz windy). Na parterze budynku znajdują się gabinety podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla dorosłych, gabinet zabiegowy, punkt pobrań do wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych oraz gabinet stomatologiczny.
Od września w Centrum Zdrowia Białołęka będzie przyjmował lekarz pediatra i zostanie otwarty punkt szczepień. Tym samym będzie można wykonać obowiązkowe i zalecane szczepienia oraz badania bilansowe oceny rozwoju dziecka.
Przychodnia POZ i poradnia stomatologiczna są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. Kontakt telefoniczny:
- rejestracja POZ dla dorosłych: 511 191 205, 505 298 168,
- rejestracja poradni stomatologicznej: 511 191 150.
W dalszej kolejności zostaną uruchomione pracownie diagnostyki obrazowej: radiologii (RTG) i ultrasonografii (USG) oraz endoskopii przewodu pokarmowego. Aktualnie toczą się prace związane z organizacją świadczeń rehabilitacyjnych na I piętrze.
Ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży
Na drugim piętrze Centrum Zdrowia Białołęka od maja działa już ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży pn. Centrum Rozwoju Twojego Potencjału „TOGO" prowadzony przez Warszawski Szpital dla Dzieci SPZOZ.
TOGO zapewnia pomoc psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych, co jest odpowiedzią na palący problem ostatnich lat, jakim są kryzysy psychiczne dzieci i nastolatków.
Ośrodek oferuje szybki kontakt ze specjalistami, a obok profesjonalnej pomocy również przyjazną atmosferę, intymność, poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Opieką Centrum są objęte dzieci i młodzież do 21. roku życia oraz ich rodziny i opiekunowie prawni.
Podopieczni mogą korzystać z konsultacji, diagnostyki oraz terapii indywidualnej i grupowej, realizowanej w różnych formach - wizyty stacjonarnej, a także zdalnej z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych.
W niespełna trzy miesiące od uruchomienia, Centrum TOGO na Białołęce udzieliło ponad 600 konsultacji, a kolejnych 630 odbyło się w drugiej lokalizacji Ośrodka, przy al. Wyzwolenia 6 w Śródmieściu.
Doświadczeni specjaliści Ośrodków TOGO są przygotowani do prowadzenia terapii obejmujących m.in. problemy kryzysu rozwoju dziecka, relacji rówieśniczych, niskiej samooceny, trudności wychowawczych, przemocy domowej, zaburzeń depresyjnych, emocjonalnych czy lękowych oraz trudności adaptacyjnych dzieci wychowujących się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub rodzinach zastępczych. Ośrodek oferuje również wsparcie dla nieletnich rodziców oraz nastolatek w nieplanowanej ciąży.
Wizyty nie wymagają skierowania lekarskiego i są bezpłatne - świadczenia są finansowane ze środków NFZ.
Umawianie konsultacji w TOGO odbywa się telefonicznie:
• dla lokalizacji przy ul. Przykoszarowej 16, tel. 501 408 409 (zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00);
• dla lokalizacji przy al. Wyzwolenia 6, tel. 501 408 407 (zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00).
Źródło: UM Warszawa