Nowe oblicze warszawskich bibliotek – bardziej przyjaźnie, łatwiej i szybciej
Znaczące i widoczne zmiany szykują się w warszawskich bibliotekach (łącznie z filiami - 202 placówki w dzielnicach) jeszcze przed końcem bieżącego roku. Zakończy się pierwszy etap konstruowania Centralnego Katalogu, będącego zintegrowana bazą o zasobach i zbiorach, a wspólny portal biblioteczny pozwoli mieszkańcom wyszukiwać i zamawiać książki on-line we wszystkich placówkach. Kartę miejską da się wykorzystać jako kartę biblioteczną.
Biblioteki zyskają też nową, jednolitą identyfikację graficzną – czytelny symbol wyróżniający je w przestrzeni miejskiej. Do końca grudnia będą nim objęte wszystkie biblioteczne budynki. W 2019 r. graficzne wyróżniki zagoszczą w bibliotecznych wnętrzach.
Istotne zmiany zaszły w wynagrodzeniach bibliotekarzy. Analizy doprowadziły do zrównania ich uposażeń ze porównywalnymi gratyfikacjami rynkowymi. Zaplanowano też długofalowy program szkoleń dla pracowników bibliotek, rozszerzający kompetencje, ułatwiający zarządzanie i rozszerzający dotychczasowy zakres działalności bibliotecznej.
27 września otwarto nową Kulturotekę w Wawrze (przy ul. Błękitnej), łącząca funkcję biblioteki, centrum kultury i centrum lokalnego. To pierwsza z trzech inwestycji zaplanowanych w tej dzielnicy. - Wsłuchując się w głos środowiska bibliotecznego oraz czerpiąc z najlepszych wzorców polskich i światowych, opracowaliśmy Program Rozwoju Bibliotek, który w ciągu najbliższych lat pozwoli na dalsze ulepszanie oferty warszawskich placówek bibliotecznych – podkreśliła uczestnicząca w otwarciu Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.
Zmieniamy biblioteki
Źródło i fot.: kulturalna.warszawa.pl